סומליה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"קחו כושי ותנו לו רטייה."
~ שבתאי צבי על פיראט סומלי
"תירו לי כדור בעין, ושימו לי רטייה."
~ משה דיין על הציטוט הקודם בהקשר על עצמו


סומליה (בסומלית: Soomaaliya, בערבית: الصومال), היא מדינה במזרח אפריקה הסובלת מחוסר יציבות שלטונית וחוסר יכולת השלטון המרכזי לכפות את מרותו על הכוחות השונים במדינה העשירה בארגונים שונים הפועלים למען צדק האזרחים וכלל סומליה. מדינה זו הוכרזה ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, כיוון שהיא משמשרת את תרבות הפיראטים מאז המאה ה-17.

סומליה
דגל הרפובליקה הדמוקרטית סומליה סמל הרפובליקה הדמוקרטית סומליה
דגל הרפובליקה הדמוקרטית סומליה סמל הרפובליקה הדמוקרטית סומליה
מוטו לאומי יוב טבויו מאט טוב למות בעד עצמנו.
המנון סומליה היפה והפורחת
יבשת אפריקה
שפה רשמית

סומלית,ערבית וקצת אנטישמית

עיר טקילה

מוגדישו

העיר הגדולה ביותר

מוגדישו

משטר

דמוקרטיה

ראש המדינה

קפטיין ג'ק ספראו

שטח

אי טרופי והים מסביבו קממב"ר

מטבע

שטרות מאוצרים שנגנזו

סיומת אינטרנט

argh

היסטוריה

עידן הפיראטים

ההיסטוריה של סומליה מושפעת מ-2 דברים:
1. הפיראטים הלבנים
2. האיסלאם הקיצוני
במאה ה-17 הוקמו קולוניות בסומליה ע"י כוחות פיראטיים. הסומלים הנכבשים, התלהבו מהרעיון הפיראטי, ואימצו את אורח החיים הפיראטי מאז 1977, שבה התחילה מלחמת האזרחים. הפיראט הסומלי, להבדל מהפיראט האירופאי, משתמש בכלי נשק מודרניים כגון בזוקה, רובים וכד'. הבדל נוסף שהוא ניכר הוא שהפיראט הסומלי נוהג גם לדוג באופן לא חוקי, ולהשתלט על הסחר הימי העולמי, בעוד ששודד הים האירופאי לא נהג להשתלט על כל השוק העולמי, ולכן שודד הים הסומלי נחשב טוב יותר.

המלוכה הפיראטית

יום עמוס במסעדת "איטליה בסומליה"

מאז שהחלו הפיראטים בסומליה להופיע, החלה גם מלוכה של שודדי ים. משפחה זו החלה את עידן המלוכה הפיראטית שלה כאשר האיטלקים כבשו את סומליה. משפחת אל פצ'ינו המפורסמת השתקעה במוגדישו, שם בנתה את מלוכתהּ. המלך הפיראטי הראשון בסומליה הוא לא אחר מאשר הפיראט אלפרדו. אלפרדו היה פיראט איטלקי קשוח, אשר מאוד אהב אוכל וקולינריה. האהבה שלו לקולינריה השפיע רבות על ההיסטוריה של סומליה. הוא תמיד חלם על מסעדה איטלקית בסומליה, שכל חומרי הגלם בה נשדדו ע"י שודדי ים סומליים. לשם כך, הוא יצר את הפיראטים הקולינריים הראשונים. פיראטים אלו היו סומלים, שהשתלטו על ספינות איטלקיות, הנשאו חומרי גלם לפיצה,פסטה,ועוד מאכלים איטלקייים רבים. לאחר שנגנזו חומרי הגלם, הם הובאו לבירה מוגדישו, ושם הכינו מהם מאכלים איטלקיים. לאחר שנתיים של שוד קולינרי, הוקמה במוגדישו מסעדה הקרויה "איטליה בסומליה".[1] במסעדה זו כל המאכלים האיטלקיים מיוצרים מחומרי גלם שהפיראטים הסומלים גנבו מספינות סחר איטלקיות. בזכות הפעילות הפיראטית, המסעדה קיבלה 3 כוכבי מישלן פיראטיים (לא חוקיים), וקיבלה אהדה בקרב הסומלים, בזכות גנבת חומרי הגלם. נוסף על כך, מסעדה זו הביא לשלום ולכימיה בין המתיישבים האיטלקים לבין שודדי הים הסומלים. גם אלפרדו השני פעל כמו וסיפק כמה וכמה חומרי גלם גנוזים למסעדה האיטלקית בבירה הסומלית. שאר ה"אלפרדואים" פעלו כמו הראשון.

בוא האסלאם

עם הזמן, גם המוסלמים הקיצוניים גילו את הפוטנציאל הגבוה של תושבי סומליה. על מנת לממש פוטנציאל זה, הם החדירו קבוצות טרור נכנסו לסומליה, והסבירו להם עד כמה שהאסלאם יעשיר את סומליה היפה והפורחת. תחילית, התושבים סירבו להצעה, מפני שהם דגלו בעיקר בפיראטיות ובחייהם כשודדי ים, אולם שודדי ים אשר לא הצליחו במיוחד פנו לדת הקיצונית רודפת החופש. בזכות הממשל המושחת החופשי, למוסלמים הקיצוניים בסומליה יש הזכות לדאוג לפיגועי טרור צדק, שמטרתם לאחד את סומליה תחת האסלאם הנחמד.

התקופה הקלאסית

הוגת דעות בריטית בשעת "תה ופיצה של אחר הצהריים"

התקופה הקלאסית בסומליה היא תקופה שבו האסלאם הקיצוני והפיראטיזם חיו זה לצד זה. בתקופה זו פיראטים החלו לקבל על עצמם את הטרור, וכך נוצרו הערבים הראשונים שיודעים לשחות. מנגד, חלק מהטרוריסטים השתלבו בתור פיראטים, ובדרך זו הם דאגו לפיגועי טרור בתוך תחומי הים.[2]

גם המתיישבים האיטלקים והבריטים הסתדרו אלה עם אלה. המתיישבים הבריטים למדו איך להכין אוכל איטלקי משובח במקום האוכל הבריטי המגעיל., ואילו האיטלקים למדו להכין תה משובח, ולדבר באופן פלצני ביותר. שעה זו, שבה האיטלקים והבריטים אוכלים פיצה ולומגים תה נקראת "תה ופיצה של חמש אחר הצהריים". במפגשים אלו, המתיישבים הוגי הדעות הבריטים והאיטלקים נפגשו זה עם זה, והחליפו ביניהם אידיאולוגיות שונות, וביניהם המתכון הסודי של הספגטי, השיטה לדיבור פלצני, הסוד להצחלה קולוניאלית, הדרך לפגוע במשפחת אל פצ'ינו, ועוד דברי השכלה רבים אחרים. בתקופה זו, כל קולוניה בריטית כיבדה את האיטלקים, ואילו בקולוניות האיטלקיות (שבסה"כ היו רק 5), כיבדו באופן הדדי את הבריטים.

Flag of Unesco.pngסומליה
Flag of Unesco.png אתר מורשת עולמית
תמונת האתר סומליה
מדינת המקור של האתר סומליה
סוג שוחר שלום.
הערות אל תקראו את זה סתם. טוסו לסומליה ותהפכו לפיראטים, כפי שתמיד רציתם!

פוליטיקה

הפוליטיקה בסומליה מאוד מיוחדת ומגוונת. בשנת 1969,בארה תפס את השלטון, שינה את שם המדינה לרפובליקה הדמוקרטית של סומליה והנהיג משטר קומוניסטי. באותה עת, הפיראטים הסומלים האמינו בשוויון בין כמות הספינות שהם שודדים, שכך הם הביאו לידי ביטוי את הפיראטיזם והקומוניזם כאחד.[3] אולם, הסומלים אוהבים שלטון אחר כל פעם מחדש, ולפיכך בשנת 1991 הוחלט להפיל את הממשל ולאמץ את האנרכיזם כשיטת הממשל. הייתה זו תקופה של שלום ואינטרקציה חיובית בין התושבים. האווירה בסומליה הייתה כה נעימה, עד שחלק מהסומלים נתנו לקבוצה אחרת של סומלים את צפון סומליה. אזור זה נקרא סומלילנד, והסומלים הרגילים נתנו לאנשים שם עצמאות מרצונם החופשי. בשנת 2006 השתלט ארגון מיליציה אסלאמי, "איחוד בתי הדין האסלאמיים", אך משטר זה דוכא ע"י הכוחות האתיופים שנכנסו לסומליה באותו הזמן. שלטון זה הסתיים כאשר השליט האתיופי רצח את אשתו והתאבד. לאחר מקרה זה, הסומלים רצו שלטון חדש, ולכן איחוד בתי הדין האסלאמים עלה לשלטון, ושולט שם עד היום.

הפרלמנט הסומלי נהג ונוהג בתרבותיות ולא נוהג אף פעם לנהוג בוולגריות. כדי להוכיח טענה זו, באמצע וועידה, שבה החליטו האם להשאיר את הטרור האיסלאמי או להחליפו עם שלטון פיראטי, התחיל ריב כיסאות באמצע וועידה ו-3 חברי פאלמנט מתו. דרך זו שכיחה בפתירת אידיאולוגיות שונות ובעיות פוליטיות שונות בסומליה.

עפ"י מדד השחיתות הבינלאומי שנערך ב-2011, סומליה נחשבה כאחת המדינות שמספר המשחיתים בה הוא בין הגבוהים בעולם, משום שבאיןציקלופדיה הסומלית כל המשתמשים רושמים ערכים באופן פיראטי (לא חוקי), וכלל לא מתייחסים לחוקי ויקיפדיה ואיןציקלופדיה לכתיבת ערכים.[4]

תיירות

עוד יום נאה במוגדישו

כידוע, סומליה היא אחת מהמדינות המתוירות ביותר בעולם. השילוב של הפיראטים, הטרור האיסלאמי, הפיגועים, השלטון המתחלף, והקולוניות הבריטיות והאיטלקיות, הן רק כמה דוגמאות לגיוון ולהיסטוריה שיש למדינה הזאת להציע. כמובן מאליו, העיר המתוירת ביותר בסומליה היא מוגדישו מכמה וכמה סיבות. ראשית, בסומליה ישנו הסיור המפורסם והייחודי הקרוי "סיור החורבות". סיור זה יוצא מהתחנה המרכזית כל שעה עגולה. בסיור זה רואים התיירים חורבות שונות שנוצרו בעיר בתקופות, וביניהן תקופת הקולוניאליזם, הכיבוש האתיופי, והטרור האיסלאמי. הייחודיות בסיור זה, היא שלעתים נוצרות חורבות חדשות בעת הסיור עצמו! אטרקציה נוספת המושכת תיירים למוגדישו היא חוף הים. מזג האוויר הטרופי של סומליה מאפשר לרוחצים להיכנס לים המזוהם, ולחטוף ירייה בראש מהמציל. כמו כן, בשולי החופים נמצאת אטרקציה נעימה ששמהּ "Pirate it yourself". באטרקציה זו התייר עולה לספינה עם פיראטים סומליים חמושים בכלי נשק, ואף זוכה לשדוד עמם ספינות של האו"ם ושל האיחוד האפריקאי. נוסף על פעילויות אלו, כל 3 שעות דואגת ממשלת סומליה לפיצוץ במרכז העיר, המושך את תשומת לבם של התיירים. בדרך זו התיירים זוכים לראות את הפיראטים והטרוריסטים פועלים כאחד, בדיוק כמו בתקופה הקלאסית. תבנית:איןטקסט

קישורים חיצוניים

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על סומליה.

הערות שוליים

  1. מסעדה זו קיימת עד היום.
  2. אף שהוגי דעות רבים סבורים, שהפיראטים הרגילים דאגו לטרור ימי מלכתחילה.
  3. זהו הקומוניזם הסומלי.
  4. אם כי היום האיןציקלופדיה הסומלית היא בין השנונות ביותר בעולם.