רואה חשבון

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ראיית חשבון
Mathematics lecture at the Helsinki University of Technology.jpg

כיתת טיפול ברואי חשבון, בה מסבירים להם מדוע מתמטיקה זה דבר נורא במטרה להוציא אותם מן אהבת המתמטיקה שהם שרויים בה
משפחה בן זקן
תת-משפחה זקן?
שם מדעי HgtYr-13
תפוצה אנשים חסרי כריזמה; חנונים
סימפטומים

אהבת מתמטיקה (בשלבים המוקדמים)
ראיית מספרים וחישובים
שעמום כל מי שבסביבתם

אחוז תמותה

100% (בשלב זה או אחר)

אחוז הידבקות

0.05% בקרב אוכלוסייה לא משעממת
99% בקרב אוכלוסיית אוניברסיטת תל אביב

מספר הקורבנות

רב מספור...

רואה חשבון היא מחלת נפש שבה אדם חושב שהוא בעל יכולות על-חושיות מופלאות הנוגעות לתחומי המתמטיקה. שם המחלה, "רואה חשבון", נובע מהתופעה השכיחה בקרב רואי חשבון של ראיית מספרים וחישובים פיזית באוויר. תועדו מקרים של רואי חשבון שהבחינו גם בחישובים מתמטיים מורכבים על קירות, רצפות, צמרות עצים ומושבי מטוס.

כיום קיים ויכוח ארוך שנים בין פסיכואנליטים לפסיכואנליזים בשאלה האם רואי חשבון הם תופעה פסיכולוגית נדירה אך אמיתית או שמא מחלת נפש הנובעת מחוסר כריזמה. נכון להיום, המדע מכיר ברואי חשבון על פי הטענה השנייה, ובתי חולים ציבוריים מציעים תמיכה רפואית במטופלים שמתגלים כרואי חשבון.

תסמינים והידבקות

תסמיני ראיית החשבון עלולים להופיע אצל כל אדם חסר כריזמה, והם כוללים מגוון השפעות פסיכוטיות המתקבלות על פי רוב כהזיות. רואי חשבון לרוב מדווחים על ראיית מספרים וחישובים באוויר או על חפצים, בצורה כזו שבה הם מופיעים באופן ממשי כנגד עיניהם. ישנם רואי חשבון שהיו עד כדי כך משוכנעים שהם רואים פיזית את החשבון, עד שהם ניסו לתפוס אותו, כמובן ללא הצלחה משום שהוא הזיה ולא ניתן לתפוס פיזית הזיות בידיים, בניגוד לחשבון.

אנשים שנמצאים בסיכון גבוה ללקות בראיית חשבון הם חנונים, חסרי כריזמה ואנשים בעלי אופי קר ולא חברותי. כמו כן, ניתן לאבחן ראיית חשבון טרם היא מתפרצת על ידי כמה תסמינים מקדימים, כמו אהבת מתמטיקה, זיקה בלתי מוסברת לבנקאות ורצון עז ללבוש חליפות, שלייקעס ומשקפיים גדולים יתר על המידה.

טיפול

כיום המדע מציע מגוון פתרונות לטיפול ברואי חשבון, כמו שיעורי שנאה לבני גורן, תרפיה קבוצתית וציפרלקס. אף על פי כן, רואי חשבון רבים אינם ניגשים לקבל טיפול בהזיות שהם חווים מכיוון שהם משוכנעים עד כדי כך שהם באמת רואים מספרים. בעקבות הדבקות של רואי חשבון בכוחות העל שלהם לכאורה, נוצרו שתי תפיסות לגבי המחלה: האחת, אותה מקדמים הפסיכואנליטים, היא שייתכן ורואי חשבון הם תופעה אמיתית, ואלו הם בעלי יכולת סגולית בלתי מוסברת לחוש את המתמטיקה. השנייה היא שהם קראו יותר מדי קומיקס. קהילת המדעים הבינלאומית קובעת נכון ל-2021 כי הטענה השנייה היא הנכונה, כל עוד אין הסבר מדעי לקיום היכולת העל-חושית של רואי חשבון. על כן, מדינות רבות בעולם הוציאו את הקומיקס מחוץ לחוק.

ראו גם

קישורים חיצוניים