רועה צאן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
רעיית צאן
The shepherd of life.jpg

רועה צאן, בשלבים קשים של המחלה. הכבשים נערכו לתוך התמונה.
משפחה משחקי מילים
תת-משפחה משחקי מילים גרועים
שם מדעי SHEPSEE-R
תפוצה אנשים בשטחים פתוחים, כלבים
סימפטומים

אשליות לגבי קיומן של כבשים בכל מקום, נטייה לשגיאות כתיב.

אחוז תמותה

נמוך מאוד

אחוז הידבקות

מחלה תורשתית - אינה מדבקת

מספר הקורבנות

משה רבנו

רעיית צאן היא מחלה תורשתית שפוגעת במוח וגורמת להזיות ולדיסלקציה. המחלה, שנפוצה גם בכלבים וגם בבני אדם, גורמת לחולה בה לראות כבשים סביבו (ובמקרים נדירים יותר, עזים, לאמות, אלפקות ואיילים) למרות שאין כאלו בנמצא. תופעת לוואי של המחלה היא שגיאות כתיב, בעיקר במילים הקשורות לכבשים או לראייה. הלוקים במחלה נקראים רועי צאן (או כלבי רועים במקרה שהחולה הוא כלב) בדיוק בגלל הסיבה הזאת.

בעבר הרחוק, המחלה הייתה לעתים קטלנית וגרמה להזיות הרבה יותר קיצוניות. הרפואה המודרנית עזרה להפחית את רמת הסיכון שנובע מהמחלה, אם כי לא התאפשר לרפא אותה לחלוטין.

התפרצות ותסמינים

בדואי הנגוע במחלה חושב שהוא מוקף כבשים רכות אך למעשה הוא מט ליפול אל תהום

המחלה עלולה להתפרץ מכמה סיבות. לרוב מדובר במחלה שעוברת בגנים, מאב לבן. אוכלוסיות שנמצאות בסיכון לחלות במחלה הם בעיקר בדואים ונוודים. ככל הנראה, המחלה פרצה אצל אבי הבדואים, בדי עבאדי בן דדי, לאחר שקיים יחסי מין עם כלב נגוע (דבר שהיה מקובל בתקופה זו). מאז המחלה עוברת בגנים אצל הבדואים, כאשר חלקם רק נשאים א-סימפטומטיים, ואילו אצל חלקם המחלה מתפרצת בשלבים מאוחרים של החיים, בין גיל 9 ל-23. ניתן ללקות במחלה באופן זמני במקרה של הסנפת קוקאין בשילוב עם מנטוס, שהיה נהוג בעיקר באירופה בשנות השבעים. כותב השירים הנודע יהונתן גפן כתב את האלבום המפורסם "הכבש השישה עשר" תחת השפעת המחלה, לאחר מסיבה פרועה בפריז.

תסמיני המחלה המופיעים לרוב הן הזיות של עדרי כבשים, אותם החולים רואים לנגד עיניהם אף שהם אינם קיימים. כאשר המחלה איננה זמנית, בדרך כלל מופיע גם סימפטום נוסף, שהוא אי יכולת לכתוב מילים מסוימות ללא שגיאות כתיב. בעת העתיקה ההזיות היו עשויות להיות אף חמורות יותר, כמו במקרה של משה רבנו, שלקה במחלה והזה שהוא רואה סנה בוער שמדבר אליו, מה שגרם לו ללכת ישירות דרך ים, להסתובב במדבר במשך 40 שנה, ובסופו של דבר למות על הר במחשבה שאלוהים בחר בו כדי להיות המשיח. בעידן המודרני, הסימפטומים בדרך כלל לא כל כך קשים, למרות שיש יוצאי דופן כגון משה דץ שמדמיינים כבשים שמדברות.

טיפול במחלה

ציור של כבשים שצויר על ידי רועה צאן לצורכי טיפול פסיכולוגי

למחלת רעיית הצאן אין תרופה, ואי אפשר לרפא אותה לחלוטין. למרות זאת, היא הפכה להיות משמעותית פחות קטלנית וקיצונית עם התפתחות הרפואה המודרנית. הדרך העיקרית לטיפול במחלה היא בעזרת טיפול פסיכולוגי. למרות שרועי צאן לעולם לא יפסיקו לראות כבשים שאינן קיימות, טיפול פסיכולוגי מתאים עוזר לחולים להבין שהכבשים לא צריכות להפריע להם ולאפשר להם לחיות בשלווה. מפגש עם כבשה אמיתית היא דרך שנויה במחלוקת לטיפול במחלה, מכיוון שלמרות שהמפגש משפר את מצבם של חולים מסוימים, הוא מחמיר את מצבם של אחרים. שגיאות הכתיב שנובעות מהמחלה לא ניתנות לריפוי, אבל אפשר להתגבר עליהן בעזרת בדיקת איות אוטומטית.

גלריה

ראו גם