עילאיות מתנשאת

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

עילאיות מתנשאת (שם לטיני: arrogantus superioiritis) היא תופעה פסיכולוגית-רפואית שבה החולה מרגיש הרגשות מטא-חיוביות באגו הפנימי שלו, דבר שגורם לו לתגובה פיזיולוגית שמגבירה את הרצון שלו לפתוח דפים בפייסבוק ולפרסם פוסטים.

Poison-sign.jpg הערה: מורעל

ערך זה הינו ערך מורעל! נא לא:

בעת קריאתו, בתודה,ג. יפית

כותב הקטע מסיר מאחריות במקרה של צמיחת שער ירוק באיזור המפסעה

ו/או זיון יתר של גרבילים ומכונות כביסה.


ראשית התופעה

התופעה החלה בתחילת העשור השני של המילניום השלישי. בתקופה זו החלו להופיע דפים ופוסטים המתארים את המצב הנפשי המעורער של המפרסמים אותם - ציטוטים שמראים על אגו נפשי גדול במיוחד, ואמירות כביכול-מחוכמות שנכתבו כדי לכסות על רפות השכל שהם בבירור סובלים ממנה. למרבה ההפתעה, פוסטים אלה התקבלו באהדה גדולה - ככל הנראה מפני שאז עוד לא הייתה מודעות למחלת העילאיות המתנשאת. נראה שההפצה בכתב והפתיחות לסימפטומי המחלה גרמה לצופים בביטויי המחלה הללו לפתח אצלם בתת-מודע כמיהה לפתח מצב נפשי דומה. לאט לאט נצפתה גדילה הדרגתית בהיקף תופעת הפוסטים ופתיחת העמודים החדשים - נפתחו עמודים רבים, רובם אבסורדיים כל כך שאין ספק שמי שפתח אותם סובל מהמחלה, למשל - "מרוקאים עילאיים ומתנשאים" (הרי איך מרוקאי יכול להיות עילאי?), "טיפשים עילאיים ומתנשאים" (שוב, איך הם יכולים להיות עילאיים?), כנ"ל לגבי "אתיופים עילאיים ומתנשאים", "צנועים עילאיים ומתנשאים" ו-"קונדומים עילאיים ומתנשאים". התופעה המשיכה להתפשט וככל הנראה פקדה מאות אלפי אם לא עשרות ישראלים, והיא המשיכה להתפשט יותר ויותר ככל שיותר אנשים היו דבוקים במחלה.

התפשטות המחלה

למזלם של תושבי שאר העולם שלא דובר עברית, אין ממש דרך טובה לתרגם "עילאי ומתנשא", ולכן התופעה נדירה ביותר בקרב מדינות לא דוברות עברית. עם זאת, בשנה הראשונה להתפשטות המאסיבית של המחלה נתפסו בה אלפי ישראלים דוברי עברית, ונפתחו עשרות דפים "עילאיים ומתנשאים". להתפשטות זו היו השלכות הרסניות על החברה - יותר ויותר אנשים החלו להיות רברבנים יותר במקומות העבודה שלהם, בקרב חברים, במקומות ציבוריים - דברים שחוץ מבעקיפין אולי גם להפיץ את המחלה עוד יותר, גם יוצרים רגשות שליליים ואנטגוניזם בחברה (דבר שאחר כך אותם אנשים הסובלים מעילאיות מתנשאת ניסו לבקר ולהתנגד לכך ע"י פתיחת דפים על אנשים 'זורמים ומגניבים' (ובמקביל גם דפים על 'יבשים וגרועים'), בניסיון לעשות דה-לגיטימציה ולהכפיש את כל מי שלא מסכימים עם דרכיהם. המחלוקות נמשכות עד היום.


תופעות לוואי

למחלה זו מגוון תופעות לוואי:
החולים עלולים לחשוב שהם טובים יותר מאחרים (בזמן שהם ממש לא כי הם מושפעים מדפים זולים ומטומטמים באינטרנט), עלולים לרצות לכתוב פוסטים בפייסבוק, נוטים לגרום לתגובות אי-רצוניות תת-מודעות של פידוח עצמי, גורמים לאנשים בסביבתם להרגיש דחייה מהם, אי יכולת לגעת עם הלשון במרפק, וירידה ב-IQ. דרך מאוד אפקטיבית לגלות אם אתה חולה במחלה היא לנסות לגעת עם הלשון במרפק. במידה ולא הצלחת, יש סיכוי מאוד גדול שאתה עילאי מתנשא. אם כך, כדאי לך ללכת להיבדק אצל רופא מוח לבדוק אם אתה מטומטם ברמה קטלנית. (בין אם הצלחת לגעת עם הלשון במרפק או לא, כנראה שאתה מטומטם בשני המקרים אם ניסית)


Attention niels epting 01.png הבהרה
הנהלת איןציקלופדיה מתנגדת נחרצות למתלהבים מפייסבוק שיראו ערך זה ויתלהמו בעקבות כך. אנא הימנעו ממצבים לא נעימים שכאלה, ו... הרגו את עצמכם. למען טובת הכללבינוניות סבירה

אנשים שסובלים מעילאיות מתנשאת לעתים נוטים לפתח סימני שלב מאוחר של המחלה - שנקראים בינוניות סבירה. בשלב זה המחלה כבר הגיעה לשלב כה מתקדם שהיא הפכה למודחקת בתוך המודעות הנפשית של החולה. בשלב זה הוא מאבד את כל התסמינים שגורמים לו להרגיש נעלה על אחרים, ובמקום זאת הרגשות העילאיות שלו הופכות לכה מוקצנות שהוא מרגיש כהכי טוב בעולם - וכתוצאה מכך הצניעות המודעת שלו מכסה על כך - וגם זו הופכת לאינסופית - כך שהחולה בעצם מקטין מעצמו ומוריד מערכו (שגם ככה הוא לא גדול, יש לזכור). במצב זה, החולה ניסוג להלקאה עצמית (בעיקר בישבן או כן חזק או יותר) וכך הפוסטים שהוא מפרסם גם הם עסוקים בהכפשת שמו (כן כן תן לי את זה) ובהדגמה עד כמה שהוא לא מוצלח (למרות שיש דרכים אחרות - למשל לעשות כל דבר אחר בחיים. חי שסובל מעילאיות מתנשאת לא צריך לעשות הרבה בשביל להוכיח כמה שהוא לא יוצלח)

Lite5.gifטיפ

כל העניין הזה דפוק. אל תנסו להבין אותו

תגובות החברה

מלבד קבוצת האנשים שנדבקה גם היא בעילאיות מתנשאת כתוצאה מהיווכחות בפוסטים העילאיים, ישנה קבוצה לא קטנה שככל הנראה סיגלה לעצמה יכולת טובה מספיק לא להיכנע לטרנדים החברתיים החדשים (מה נקרא עמוד שדרה) ותוך חסינות אפקטיבית מהידבקות במחלה, הם היו חופשיים לבקר אותה - הרבה אנשים ביקרו את מחברי הפוסטים, בקוראם אותם "אידיוטים" "משועממים" "מתלהבים" ועוד קריאות גנאי אחרות. ייתכן שהרבה מקריאות אלה נבעו מבורות בנושא המחלה, זאת כנראה בגלל שאני אולי היחיד בערך שמכיר מה זה עילאיות מתנשאת. (עכשיו אתה גם מכיר....) מורות ללשון ציינו כי כל הדפים הללו נובעים מתופעה פיזיולוגית-לשונית שבה ביטויים המורכבים מנושא ולוואי כולל גורמים לזיקפה בקרב מתלהבים סתומים.