זוכה איןוויזיון
ערך מופלץ

טבעונות

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Einvision Simbol.png הערך "טבעונות" ניצח בתחרות האיןוויזיון 2015! בקטגוריית הערך הטוב ביותר


Attention niels epting 01.png אזהרה חמורה!
אוכל טבעוני יכול לגרום לדחף בלתי נשלט להסביר את עצמכם לכולם.מספר הטבעונים שמתו מרעב מאז שהתחלת לקרוא את דף זה

35px-CounterZero.gif35px-CounterZero.gif35px-CounterZero.gif35px-Counter5.gif35px-Counter4.gif35px-Counter3.gif35px-Counter2.gif


"צדק, רחמים, אנמיה!"
~ סיסמת טבעונות
"חסר לך ויטמין B-12?! תוכל נורמלית ותספיק לחפור."
~ פרסומת


טבעונים מזילים ריר למראה גופות מתות של בעלי חיים. פולחן הסבל של בעלי חיים הוא התסמין המרכזי של טבעונות.

טבעונות (Veganismus nervosa) היא הפרעת אכילה מסוכנת, הגורמת לאובדן משקל משמעותי, אנמיה ובמקרים קיצוניים אף למוות. הלוקים בטבעונות חוששים ממותם של בעלי חיים ובשל כך נמנעים מלאוכל מזון מן החי ולכן הופכים לרזים באופן קיצוני. ההפרעה הולכת ומחמירה עם השנים: לרוב, הלוקים בה נמנעים תחילה מאכילת בשר בעלי חיים בשל הפחד הפרנאוידלי מכך ש"בשר זה רצח". בשלב השני של התפתחות המחלה, הטבעונים מתחילים להימנע מאכילת ביצים, דבש וחלב, עקב הרעיון האובססיבי שלקיחת ביצים וחלב מבעלי החיים זה מעשה אכזר ולא מוסרי. בשלב השלישי מתחילים להתפתח תסמינים קשים של הימנעות מלבישת בגדים מסוימים, איפור ושימוש בשמיכת פוך. בשלבים אחרונים, בהם לרוב אין טיפול רפואי מועיל, הלוקה בטבעונות נמנע מביקורים בגני חיות וקרקסים ומתנגד למחקר רפואי המשתמש בבעלי חיים, עקב חרדה פסיכוטית מניצול בעלי חיים. כתוצאה מתסמינים קשים אלו, חלה ירידה ניכרת במסת הגוף של החולה. אורח חייו הופך לבלתי נסבל עקב החרדה המתמדת ממזון שעלול כביכול להכיל רכיב מן החי. מחשבותיות של הטובעני עוסקים לרוב בייסורי מצפון עקב היותו אדם ובשיטות להימנעות מפגיעה בבעל חיים. עקב כך קשריו החברתיים של הטבעוני נפגעים ורוב שיחותיו הם בנושאי סבל בעלי חיים מיידי האדם. הרעב המתמיד שנובע מתת תזונה גורם לכך שמחשבותיו של טבעוני עוסקות רבות במזון, דבר הגורם לו לסבל רב כיוון שהמזון הטעים נראה לו בלתי מוסרי. אותו מצב נפשי קשה המשולב עם רעב בו שרוי טבעוני בשלבים מתקדמים של מחלתו, גורם לו להתנהגות אלימה כלפי בני האדם. עמוד פייסבוק של טבעוני במצב זה יהיה מלא בתמונות של בעלי חיים שחוטים.

יש המנסים להציג את הטבעונות כאידאולוגיה מוסרית על ידי השוואה כושלת של גידול, שמירה וטיפול בחיות המשק לצורך מאכל לנאציזם[1]. מעניין לציין שהפתרון לחוסר המוסריות של גידול חיות המשק המוצע על ידי טבעונים הוא המתת חסד לכל חיות המשק בטענה שעצם הקיום שלהם גורם להם לסבל‏[2]. תופעות אלו, בדומה לתופעה של פמינטסיות[3][4], הן תופעות לווי של המחלה עצמה.

תפוצת המחלה

אירגון הבריאות העולמי מדווח על עליה ניכרת באחוז הטבעונים בקרב האוכלוסייה בשנים האחרונות. לפי החוקרים, בשני העשורים האחרונים, החברה והתרבות הם הגורמים העיקריים לעלייה הניכרת בשכיחות המחלה. הרוב הגדול של החולים הן נשים הנקלעות ללחצים ולרגשי אשם עקב היותן נשים. כיום אכילת צמחים והימנעות מאכילת בשר נחשבים למרכיב בסיסי ויסודי באידאל היופי הנשי המוכתב על ידי התרבות. מרבית הנשים החולות נמנות עם המעמד הבינוני-גבוה, שכן ככל שאדם מטפס בסולם החברתי כלכלי עולות הנורמות והציפיות ממנו. טבעונות נחשבת לתסמונת הקשורה לתרבות המערבית כאשר מצופה מן האישה להיות רחמנית. נשים מסוימות חשות כי הדבר מכביד מאוד עליהן, הן סובלות מבלבול ובדרכן נכנעות לאופנה כדי להוכיח שהן ראויות לכבוד. אחד מהאספקטים המשפיעים ביותר על התרבות ועל המחלה הם כלי התקשורת ורשתות חברתיות. המחלה נפוצה משמעותית פחות בקרב הגברים הבוגרים, אם כי אירגון הבריאות העולמי מכיר בתופעה של טבעונות גברית.

הידבקות

טעים זה רצח.

טבעונים לרוב נוהגים להדביק במחלתם אנשים בריאים על ידי הפצה של חומר פורנוגרפי מצולם, בו שוחטים בעלי חיים. כאמור, כלי התקשורת ורשתות חברתיות מהוות את הכלי המרכזי בו מועברת המחלה. סרטונים המופצים מכילים תצלומי גור (Gore) וסנאף (Snuff) בהם מראים בצורה גרפית מוות של בעלי חיים. אתרים וקבוצות פייסבוק שונות נוהגות להפיץ חומר כתוב בו מתוארת התאכזרות בבעלי חיים, לרוב חומר כזה יופץ עם כותרות מבחילות המנסות למשוך קוראים עם נטיות חולניות‏[5]. קבוצת הסיכון רואה זוועות אלו לעתים קרובות. עם הזמן, מתפתח בהם רגש אשם עצמי על היותם בני אדם ומחשבות שווא בסגנון "פרה היא אם שכולה ל-4"‏[6] וכדומה. לפעמים נוצר מצב קשה שבו הטבעוני חש הזדהות גבוהה עם בעלי חיים, הבאה על חשבון הזדהותו עם בני האדם. כך חלק מהטבעונים מדווחים שהם מעדיפים מאות אלפי אנשים חולי אלצהמייר על פני ניסוי במספר מצומצם של קופים. דעות אלו מתפתחות פעמים רבות עקב קרבה משפחתית. לרוב בשלב זה, ההידבקות כה גובהה שאין אפשרות לרפא אותה ללא אשפוז ממושך.

טבוענות ידועה כהפרעת אכילה בעלת מספר גורמים, ביניהם: פסיכולוגיים, ביולוגיים, גנטיים, משפחתיים וחברתיים-תרבותיים. גורמים אלה פועלים ב-3 רמות:

סיכונים

הלוקים בהפרעה זו נפגעים הן בפן בפיזיולוגי והם בפן הנפשי. יש חוקרים המסווגים את הטבעונות כפגיעה עצמית הנובעת מהפרעה נפשית.

 • הפגיעה הפיזיולוגית המרכזית היא הידרדרות גופנית: הימנעות מאכילת מזון מן החי מורידה בצורה מסוכנת את כמות הקלוריות שמקבל האדם ביום ובכך גורמת לתשישות, חולשה וירידה במסת השריר. הטבעוני סובל ממחסור בוויטמינים ומינרלים, בעיקר של B12, סידן, אבץ, וחומצות שומן אומגה-3 מהסוג הארוך-שרשרת. בנוסף, טבעונים נמנעים משימוש בתרופות, בטענה שתרופות מנוסות על בעלי חיים והטבעוני מעדיף פגיעה עצמית על פני פגיעה בבעלי חיים. טבעוניות שמניקות את ילדיהן גורמות לנזק בריאותי גם להם‏[7].
 • הפגיעה הנפשית לרוב כבדה יותר מהפיזיות. הטבעוני עוסק רבות בטיפוח שנאה כלפי אנשים אוכלי בשר וברגשי אשם על היותו חלק מאותה החברה שמנצלת בעלי חיים. הלוקה מרגיש צורך להפיץ את רעיונותיו לאנשים האחרים (דבר העלול לגרום להיבדקות בקבוצת הסיכון), כך שרוב שיחותיו הן בנושאי אכילה. בשל כך, אנשים בריאים נמנעים לרוב מתקשורת עם הלוקה, דבר הפוגע בו חברתית. פגיעה חברתית נוספת היא התעסקות אובססיבית ברכיבי המזון. לוקה בטבעונות אינו מסוגל לאכול מזון ללא בדיקה מקיפה של רכיביו. עקב זאת, הטבעוני לרוב לא יכול להשתתף בארוחה משותפת עם אנשים בריאים. תזונה טבעונית נמצאה כגורמת לדיכאון ואנורקסיה בקרב הילדים ‏[8], דבר היוצר אפקט של "כדור שלג": ככל שאדם אוכל פחות מזון מן החי, כך מצבו הנפשי מתדרדר יותר וגורם לו לצרוך יותר מזון טבעוני.


במקרים מסויימים, הודעה פומבית על העברת בעלי חיים בנמל יכולה לגרום לטבעוני לדחף בלתי נשלט לתעד במצלמה את סבלם של בעלי חיים‏[9][10]. אותה משיכה לסבל בעלי חיים לרבות מותם ורצון לראות כמה שיותר חומר מצולם בנושאים אלימים תורמים אף הם לאפקט של "כדור שלג", בו מצבו הנפשי של הטבעוני הולך ומתדרדר.

טבעונות אגרסיבית

מראה של מזון יכול לעורר התקפי זעם בקרב טבעונים רעבים.

אחת התופעות המדאיגות בשלבים מתקדמים של התפתחות המחלה, זו התנהגות תוקפנית כלפי בני האדם. תסמינים של טבוענות אגרסיבית מזכירים מעט מחלות כמו כלבת[11] וספגת המוח("הפרה המשוגעת"). טבעוני המגיע לשלבים כה קשים של המחלה סובל מהתפרצויות זעם אלימות הגורמות לו לצרוח ססמאות לא הגיוניות באופן מחזורי בקצב קבוע. במהלך ההתקף הפסיכוטי, הטבעוני האלים מרגיש שנאה עמוקה כלפי בני האדם ומאשים כל עובר אורח בשואה, רצח, אונס[12]. במהלך ההתקף, הטבעוני יכול להתפשט בקהל‏[13], לבצע בעצמו כוויות מכוונות ולתקוף אנשים שלדעתו אוכלים בשר‏[14]. השגת גבול תוך פריסום ססמאות מוזרות ‏[15] ותקיפות של עובדים בתחום חקלאות בעלי חיים ‏[16] הם דוגמאות להתנהגות פסיכוטית אופיינית למחסור בברזל.

במקרים מסוימים, רמת הפגיעה המוחית של טבעוני יכולה לגרום לו לביצוע מעשים מגונים, כגון השלכת פגרים של בעלי חיים במקומות ציבוריים או בתים פרטיים‏[17]. התארגנויות של לוקים בתסמונות הטבעונות האגרסיבית כדוגמת "החזית לשחרור בעלי חיים"‏[18], "269לייף" נחשבות למסוכנות לציבור ואף מוגדרות כתנועות טרור במדינות מסוימות. השחתת רכוש המהווה תסמין קשה של הטבעונות האגרסיבית גורם לנזק רב לאוכלוסיה ולכן ארגון הבריאות העולמי ממליץ להרחיק טבעונים תוקפניים מהציבור.

מניעה

קשה לפתח תוכנית מניעה נגד המחלה, מפני שחלק ניכר מהמחלה היא מנטאלית, ולכן יש לטפל קודם כל באובססיה של החולה כלפי "זכויות בעלי חיים". פרנויה של שיווין זכויות בין תרנגולות לבין בני האדם מהווה את בסיס ההפרעה. חוקרים ממליצים לרוב להפסיק לצפות בסרטי המתה של בעלי חיים ולהפסיק לקרוא חומר כתוב המשווה בין צאן ובקר לבין אנשים.

הערות שוליים

 1. "בטח שנאצים" - על האבסורד בדעה שמגדלי בעלי חיים לבשר משולים לנאצים, פינת החי
 2. קרניבורים עם חיוך על השפתיים, אתר פייסבוק
 3. בין דיכוי מגדרי לדיכוי בעלי החיים
 4. אונס בעלי החיים, שחיטת הנשים: בין פמיניזם לשחרור בעלי- חיים
 5. שחיטה של כלבה בהריון!, בעמוד הרשמי של "תנו חיות חיות" בפייסבוק
 6. פרה היא אם שכולה אתר רוטר
 7. האם הצמחונית היניקה - הפעוטה במצב קשה
 8. טבעונות גורמת לדיכאון ואנורקסיה בילדים
 9. הטבעונים אלימים ופנאטיים?, אתר "הארץ", הידוע לשמצה
 10. קיבלנו דיווח על שחיטת כבש, מי שיכול לצלם לנו תמונות מהמקום נודה!, בעמוד הרשמי של "תנו חיות חיות" בפייסבוק
 11. 5 סיבות שבגללן לא אכפת לי שייתקע לכם הבשר בגרון
 12. "מתקני אונס", אתר אנונימוס
 13. האם העירום מקדם את הטבעונות , אתר "הארץ", הידוע לשמצה
 14. שחיטה כשרה, אתר maco
 15. אתר קרינבור
 16. עצורים בפריצת פעילים למדגרת אפרוחים אתר ynet
 17. אלימות בחסות הטבעונות: חתול מבותר, איומים והשחתה, אתר walla
 18. AFF, האתר הרשמי
Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!


הבהרה: המידע באיןציקלופדיה אינו מהווה ייעוץ רפואי.