פיניאס ופרב

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
פיניאס ופרב
250x
סמליל הסדרה
ז'אנר קומדיה
אורך פרק כ-22 דקות, שעה לפרקי ספיישל
יוצרים יעקב שחר ואיתמר צ'יזיק
שחקנים מדובב
ארץ מקור Israel Flag.svg ישראל
רשת שידור ספורט 5
תקופת שידור מקורית 1 בינואר 2014 – 1 בינואר 2016
מספר עונות 2
מספר פרקים 52 (מתוכם 3 פרקי ספיישל)

פיניאס ופרבעמיר פרצית: Finiyas Veferb) היא סדרת טלוויזיה מציורת קומית לילדים וטף. הסדרה משודרת בערוץ ספורט 5 בישראל.

לסדרה עלילה בעלת תבנית קבועה: האחים פיניאס ופרב בונים המצאה חדשה, אותה אחותם הגדולה קנדיס רואה כחטא חמור והתעסקות עם הבריאה ולכן מנסה לתפוס אותם ולהלשין עליהם לאימם, מה שאינה מצליחה בו לעולם. בעלילת המשנה פרי הפלטיפוס חי חיים כפולים: הוא משמש כחיית השעשועים של פיניאס ופרב שאינם חושדים בשום דבר, ובתור חייל במילואים המכונה "הסמל פ." שנאבק בתעלוליו האכזריים של הרוקח ד"ר היינץ דופנשמירץ.

יוצרי הסדרה, יעקב שחר ואיתמר צ'יזיק תכננו את הסדרה בזמן תקופות הפגרה של משחקי הכדורגל בישראל. הרעיון ליצירת הסדרה עלה כשקבוצת הכדורגל בבעלותם, מכבי חיפה, החלה לצבור רצפי הפסדים כדי להסיט את תשומת הלב של התקשורת ממצב הקבוצה. הפרק הראשון הועלה לאינטרנט ומיד הורד באופן לא חוקי על ידי מרבית בני הנוער בישראל וזכה להצלחה רבה, דבר שאפשר ליוצרי הסדרה לכתוב עוד פרקים.

הסדרה גם ידועה בזכות השירים המופיעים לעיתים קרובות בפרקיה. בשירים מושתלים מסרים תת-הכרתיים המעודדים את השומעים אותם לרכוש מנויים למשחקיה של מכבי חיפה. כמה מהשירים המוצלחים ביותר של הסדרה הם "סנאי במכנס", "יאללה מכבי שלי" ו-"חיפה! חיפה!".

עלילה

הסדרה עוסקת בהרפתקואותיהם של פיניאס פלין ופרב פלטשר, אחים חורגים למשפחה נוצרית אורתודוכסית מודרנית (למעט קנדיס הקתולית) הגרים בעיר חיפה בצפון מדינת ישראל. במהלך החופש הגדול האחים מרבים להציא המצאות מחלקים אותם הם מזמינים באתר "יד 2". בזמן שאחותם הבכורה, קנדיס פלין יוצאת להביא את אימם תוך שימוש בכוח מופרז כדי שתראה את המצאותיהם של פיניאס ופרב, כדי להראות לה שהם חוטאים, מגיעים פקחי בנייה ומודיעים לאחים כי המצאתם לאותו הפרק אינה עומדת בתקן תמ"א 38 ומעקלים אותה במהירות רבה. בנקודה זו מגיעה קנדיס עם אימם אל החצר, כדי לראות שההמצאה כבר נעלמה לתסכולה הרב ולאימם לשקול אם לאשפז אותה בגהה.

עלילת המשנה עוסקת בפרי הפלטיפוס, חיית השעשועים של הבנים, המשמש ללא ידעיתם כחייל בדרגת סמל במילואים ביחידת "עוקץ" בצה"ל כחלק מתוכנית היחידה לגייס עוד בעלי חיים ללוחמה, תחת פיקודו של סא"ל מונוגרם ששולח את פרי מדי פרק לסכל את תעלוליו של הרוקח המרושע, ד"ר היינץ דופנשמירץ.

בין פרי לדופנשמירץ יחסי אהבה-שנאה: למרות שהם מרבים להילחם זה בזה, ישנם פרקים בהם עוזר פרי לדופנשמירץ במצבים אליהם הוא נקלע.

דמויות

דמויות ראשיות

 • פיניאס פלין: אחיו החורג של פרב, אחיה הקטן של קנדיס ובנה של לינדה. פיניאס אוהב להמציא המצאות משונות. פיניאס בעל מנת משכל של 160 ובעל תואר שני בהנדסה אותו קיבל מהטכניון בגיל 5. פיניאס הוא ג'ינג'י, דבר הגורם לסובבים אותו לחשוב שאין לו נשמה, אך הוא מוכיח אחרת שוב ושוב. כשהיה תינוק, נפלה על ראשו של פיניאס מרפסת זכוכית מבניין של פרויקט "גינדי". הוא שרד את הפגיעה, אך עוצמתה עיוותה את ראשו לצורת משולש.
 • פרב פלטשר: אחיו החורג של פיניאס, שהגיע מבריטניה עם אביו בטיסת צ'רטר. צמוד לפיניאס ועוזר לו לבנות את ההמצאות. לפרב מנת משכל של 160 והוא בעל תואר שני באדריכלות מאוניברסיטת אוקספורד אותו הוא קיבל בגיל 5. עורג לוונסה דופנשמירץ. קולו של פרב כל כך מדהים שהוא גורם לעילפון בקרב נערות בגיל הטיפש-עשרה, ולכן כמעט ואינו מדבר. פרב הוא אוהד מסור של מכבי חיפה, ולכן צבע את שיערו לירוק.
 • קנדיס גרטרוד פלין: אחותם הבכורה של פיניאס ופרב, קתולית אדוקה. מנסה להראות ללינדה את החטאים בהמצאות של אחיה, אך תמיד נכשלת. קנדיס נוהגת לומר לאחיה: "אתם חוטאים לאלוהים ותישרפו בגיהנום". קנדיס קרועה בין אהבתה לג'רמי ג'ונסון לבין אהבתה לאפיפיור. חברתה הטובה של קנדיס היא סטייסי.
 • פרי הפליטפוס: חיית השעשועים של פיניאס ופרב. משרת במילואים ביחידת "עוקץ" ללא ידיעתם של בעליו ומסכן את תעלוליו של ד"ר היינץ דופנשמירץ. פיניאס ופרב אוהבים מאוד את פרי, ובונים המצאות בנות דמותו. קנדיס מתעבת את פרי, וטוענת כי הוא טעות של הבריאה.
 • ד"ר היינץ דופנשמירץ: רוקח אכזרי, אביה של וונסה דופנשמירץ. אחיינו החורג של ראש עיירת חיפה, יונה יהב. דופנשמירץ נולד בדלתשטומפ ומדבר במבטא גרמני. ילדותו הייתה איומה: הוא נולד בלידת עכוז, הוריו הפסידו את כל חסכונות הלימודים שלו בקזינו, ולכן נאלץ לעבוד כקופאי במקדונלדס במשמרת של 24 שעות (עבודה שנחשבה כשפל המדרגה בדרוסלסטיין, ארץ מוצאו, ולכן הפך ללעג). בגיל 10, מכרו אותו הוריו לאלטע זעכן בתרי זוזי. חברו היחיד היה סלע המחמד שלו, צור, שברח ממנו. כשהעפיל ארצה, השלטונות נבהלו ממראהו המכוער וריססו עליו כמות משולשת של די-די-טי. דופנשמירץ הוא אוהד הצלחות של מכבי חיפה, וכמעט בכל פרק זומם להשתלט על הקבוצה (בטענה ורק הוא יוכל להוביל את הקבוצה לליגת האלופות) בעזרת המצאות בעלי הסיומת "טרון" אותן הוא בונה מחלקים שרכש דרך "איקאה", ולכל המצאה סיפור רקע אישי המסביר למה בנה אותה (לרוב סיפורים אלו נוגעים לילדותו). ברוב הפרקים, פרי ממשמיד את ההמצאות, אבל לא לפני שהן יורות פעם אחת ופוגעות בעובר אורח תמים. כשמפסיד לפרי, הוא נוהג לומר: "קללה עליך, פרי הפלטיפוס!". דופנשמירץ אוהב את בתו, ונסה, אך לא מצליח לקבל ממנה כבוד. דופנשמירץ סובל מהפרעה נפשית נדירה, שלא מאפשרת לו לזהות את פרי ללא הכומתה שעל ראשו, גם אם פרי מסיר אותה לפניו. לדופנשמירץ מנת משכל של 145, ותואר דוקטור אותו קנה מהאוניברסיטה העברית. הוא גרוש, ועיקר הכנסותיו מגיעות מדמי המזונות של גרושתו ועבודתו כרוקח.

דמויות משניות

 • איזבלה גרסיאה שפירו: שכנתם של פיניאס ופרב, תמיד נכנסת לחצרם של האחים ושואלת: "מה הינכם עושים?". בעלת תשוקה עזה לפיניאס, ובחדרה "מקדש" המלא בתמונותיו. היא בת לאבא יהודי ואמא מקסיקנית שהגיעה לארץ כעובדת זרה, ובחלק מהפרקים היא ואימה מנסות להתחמק מאנשי משטרת ההגירה. מנהיגת תנועת בנות הצופים בחיפה, המתלוות אליה ברוב הפרקים. כלב המחמד שלה, פינקי הפינצ'ר, משרת גם הוא ביחידת "עוקץ" ופועל נגד זמרת מרושעת.
 • באלג'יט גאנם: חבר של פיניאס ופרב, כהה עור, ילד חנון ממוצא דרוזי. באלג'יט משתתף ברוב פרקי הסדרה והוא אלוף במבוכים ודרקונים. באלג'יט משמש בתור המשרת של ביופורד הערס.
 • ביופורד ביטון: ערס, חבר של פיניאס ופרב. באלג'יט החום הוא החנון האישי שלו. ביופורד נסחב על גבו של באלג'יט לכל מקום ומדי פעם הם עובדים יחדיו. לביופורד אמסטף מחמד בשם "קילר" (רוצח) הקרוי על שם סבתו, באלג׳יט החום מפחד מביופורד בגלל שביופורד ידוע בוודג׳י שלו, הוא עושה את זה לבלג'יט כשבאלג'יט לא עושה את מה שהוא אומר (וגם כשכן)
 • לינדה פלין: אימם של פיניאס וקנדיס. במהלך השנים נישאה ללורנס פלטשר, אביו של פרב בנישואים אזרחיים. בתחילת רוב הפרקים יוצאת לקניות בסניף רמי לוי בחיפה, ובכך מאפשרת ללא ידיעתה לפיניאס ופרב לנצל את היעדורתה כדי לבנות את המצאותיהם. מודאגת מאוד מקנדיס, ושוקלת לאשפז אותה בגהה. יצאה בעבר עם דופנשמירץ.‏[1] לאחר מכן, הייתה כוכבת רוק שביצעה גרסאות כיסוי לשירי ארץ ישראל.
 • לורנס פלטשר: אביו של פרב. מוכר פלאפל. יודע על המצאותיהם של פיניאס ופרב. אוהד מסור של מכבי חיפה, והולך לכל משחק.
 • ג'רמי ג'ונסון: בחור גבוה ובלונדיני עם עיניים כחולות. קנדיס מאוהבת בו, וגם הוא מחבב אותה, אך מקנא באפיפיור על תשומת ליבה, והם אפילו נלחמים באחד הפרקים באמצעות קרב כריות אימתני. נגן דרבוקה. ג'רמי מתמרן בין עבודותיו כקופאי בפיצה האט ושמירה על אחותו הקטנה והסכיזופרנית, סוזי, שמתעבת את קנדיס.
 • סא"ל פרנסיס מונוגרם: מפקד יחידת "עוקץ" בצה"ל. גייס את פרי הפליטיפוס ליחידה כחלק מתוכניות צה"ל להשתמש בעוד בעלי חיים לצורך לחימה. בכל פרק הוא מספר לפרי על מזימותיו של דופנשמירץ. מזכירו של מנוגרם הוא רס"ל קארל, שהופך שוב ושוב ללעג בקרב חברי היחידה עקב היותו נגד. למונוגרם בן בשם מונטי, שמשרת גם הוא ביחידה בתור רב"ט.
 • סטייסי היראנו: חברתה הטובה של קנדיס, מסייעת לה מדי פעם בנסיונות להשלין על אחיה. לסטייסי חיבה לסרטי קולנוע גרועים. באחד מפרקי הסדרה, סטייסי מגלה את העובדה שפרי משרת ב"עוקץ". פרי מסכים שלא למחוק לה את הזיכרון באמצעות חבטה מנבוט והיא נשבעת שלא תספר על כך לאיש, משום שלא רצתה לצפות שוב בסרט "איביזה", שהיה גרוע מדי אפילו לטעמה.
 • וונסה דופנשמירץ: בתו של ד"ר היינץ דופנשמירץ, אימואית. פרב עורג לה אבל היא מאוהבת בידיד שלה, ממנו נפרדה לאחר שהבינה כי הוא אוהד של הפועל חיפה. פגשה במונטי מונוגרם, בנו של סא"ל מונוגרם והם התאהבו זה בזו ממבט ראשון. רק פרי יודע על כך ונשבע שלא לספר.
 • סוזי ג'ונסון: אחותו הסכיזופרנית של ג'רמי. משוכנעת שאנשי הקג"ב שתלו שבב ציות במוחה ושהיא סוכנת רדומה שלהם. מתעבת את קנדיס משום שהיא רואה בה איום על ג'רמי, שאותו היא רוצה אך ורק לעצמה. קנדיס מפחדת ממנה מאוד, וכך גם ביופורד.
 • רב"ט מונטי מונוגרם: בנו של סא"ל פרנסיס מונוגרם, משרת כרב"ט ביחידת "עוקץ" בצה"ל. מומחה בקרב מגע. מאוהב בוונסה דופנשמירץ, וגם היא בו. מסתיר את אהבתו מאביו משום שאביו ואביה של וונסה (היינץ דופנשמירץ) הם אויבים משובעים. רק פרי יודע על כך, ונשבע להסתיר זאת.
 • רס"ל קארל: מזכירו של סא"ל מונוגרם. הנגד היחיד ביחידת "עוקץ", ונלעג על כך רבות. כששואל מדוע לועגים לו, תמיד נענה במשפט: "עדיף להיות חמור בטבע מאשר נגד בקבע".

עשרת הפרקים האהובים

לאור הצלחת הסדרה, ביקש יעקב שחר מהמעריצים לבחור את עשרת הפרקים האהובים עליהם באמצעות מסרונים, עשרת הפרקים שנבחרו הם:

 1. זה בא מהגנים הבהאיים: פיניאס ופרב מקימים דוכני שווראמה ברחבי חיפה. פרי נשלח לעצור את דופנשמירץ, שמתכוון להשתמש ב"מקים פסל לתחייה-טרון" כדי להקים לתחייה את הפסלים בגנים הבאהיים משום שהוריו לא הרשו לו לבנות פסלים כשהיה ילד. דופנשמירץ מצליח להחיות את הפסלים, אבל הם בורחים והורסים את דוכני השווארמה של פיניאס ופרב רגע לפני שקנדיס מביאה את לינדה לראות אותם. פרי מצליח להשמיד את הטרון והפסלים חוזרים למקומותיהם.
 2. חולה על כדורגל: פיניאס ופרב מזמינים את שחקני מכבי חיפה למשחק נגד ילדי העיר. פרי נשלח לעצור את דופנשמירץ מלהשתמש ב"מביא מהעבר טרון" כדי להביא את מכבי חיפה של עונת 1993/1994 ולהשתלט על הקבוצה בעזרתם. דופנשמירץ מפעיל את הטרון, אבל טועה בחישוב ומביא בטעות את הפועל פתח תקווה של עונת 2002/2003. השחקנים נבהלים למראה הטכנולוגיה המתקדמת ומנסים לברוח דרך שחייה בחופי ישראל, אך ברגע שהם חוצים את המים הטריטרואלים של ישראל, הם נטרפים למוות בידי הטוראים כרמי, כפיר וכוכבי הכרישים. קבוצת הילדים מנצחת 5-0 את מכבי חיפה.
 3. יום מעונן: פרק מחווה לשנות התשעים. פיניאס, פרב וקנדיס מנסים לאחד את להקת היי-פייב ליום הנישואים של הוריהם. דופנשמירץ מוצא בבוידעם שלו את אוסף הפוגים הישן שלו, ויוצא להשוויץ בו, אך מגלה שהם יצאו מהאופנה. כנקמה, הוא בונה את ה"מחזיר לאופנה טרון" ומכוון אותו לעבר הפוגים, אבל אז מגיע פרי ופוגע בטרון, אך לא לפני שהטרון יורה והקרן פוגעת במפעל "קודקוד" ומשחקי הקופסה חוזרים לאופנה.
 4. תפוס ת'פיצה: פיניאס ופרב בונים גרסה ענקית של משחק הלוח "תפוס ת'פיצה" שהיה המשחק האהוב על קנדיס בילדותה.ביופורד עושה את אתגר הוודג'י שבו הוא עושה לבאלג'יט וודג'י ממושך ליום. דופנשמירץ בונה את ה"נדחף לכל מקום טרון" ומתכנן להשתמש בו על עצמו כדי לזכות באהדת הציבור וכך להשתלט על מכבי חיפה. פרי מגיע ומשמיד את הטרון, אך לא לפני שהוא יורה והקרן פוגעת בלירן אלזסר, אוהד מכבי חיפה.
 5. רוקח נולד: פיניאס ופרב מגלים את העיר האבודה פתח תקווה. הפעם פרי נשלח לעצור את אייל משומר שהרג באחת מן ההגבהות שלו את סמ"ר ניסו הנשר. כשפרי מגיע להילחם במשומר, משומר מדגים עליו את כישורי אומניות הלחימה שלמד מרובן ראיוס‏[2] ומתברר כיריב שקול. הקרב נמשך ללא הכרעה ובסוף מגיעים שני הצדדים לפשרה לפיה לא יורשו חברי יחידת "עוקץ" המעופפים לטוס בהיקף של 10,000 קילומטרים מאצטדיון סמי עופר. בינתיים, דופנשמירץ משתתף בתוכנית המציאות המדומה "אקס פקטור". כשהוא מספר על ילדותו, השופטים בוכים כל כך שהוא מועלה לגמר באופן מיידי. ביום הגמר, נדרש דופנשמירץ לשיר, אך ברגע שמוציא קול, הוא נבעט מחוץ לאולפנים ומוחרם לנצח מתוכניות מציאות מדומה.
 6. בוגרי טכניון, בוגרי טכניון בכל מקום: משפחת פלין-פלטשר הולכת למוזיאון המדע. דופנשמירץ מואס בבוגרי הטכניון שמשוויצים בתארים שלהם בכל מקום בעיר ומתכוון להפוך אותם למפלצות דוחות ומכוערות בעזרת ה"מכער טרון" המופעל באמצעות מים מנחל הירקון. פרי מגיע ומשיד את הטרון, שגורם למי הירקון להישפך על דופנשמירץ שהופך למפלצת מכוערת ודוחה ויוצא לעבר אצטדיון סמי עופר. מתברר כי השפעת השינוי היא זמנית, ודופנשמירץ מוצא עצמו בתחתוניו לאחר שההשפעה פגה במרכז האצטדיון וסופג השפלה פומבית.
 7. יאללה, חפלה!: פיניאס ופרב מקימים בעצתו של ביופורד במה ענקית לצורך "חפלה". דופנשמירץ לא מצליח לתפוס טרמפים, ומאשים בכך את אגודליו הקצרים. הוא ממציא את "מאריך האגודל טרון" ומכוון אותו על עצמו. פרי מגיע ומשמיד את הטרון, אך לא לפני שהוא יורה ופוגע בג'ורג' ווסילי, אוהד מכבי חיפה.
 8. כוכב הקופים הירוקים: פיניאס ופרב נשכרים ללא תשלום על ידי יונה יהב לבנות רכבת קלה בחיפה. סבתם של פיניאס וקנדיס באה לבקר. דופנשמירץ לא מבין מדוע "הקופים הירוקים" אינם באמת קופים ובונה את ה"דארווין טרון" כדי להפוך אותם לקופים. פרי מגיע ומשמיד את הטרון, שאותו דופנשמירץ הפעיל בטעות בכיוון ההפוך, והטרון יורה קרן שפוגעת בגורילה ביער בן שמן. הגורילה מתפחת לאדם שקורא לעצמו רון קופמן. בפרק זה קנדיס כמעט הצליחה לתפוס את פיניאס ופרב, אך רגע לפני שאימה וסבתה הגיעו לראות את ההמצאה, הגיח אלירן עטר ושדד את התיק של סבתם. כשקנדיס, אימה וסבתה הגיעו למקום פקחי הבנייה כבר הספיקו לעקל את הרכבת, שלא עמדה בתקן תמ"א 38.
 9. מתחבאים ונהנים: פיניאס ופרב מכינים חליפות הסוואה לאיזבלה ולאימה שמנסות להתחמק ממשטרת ההגירה. דופנשמירץ מגלה את נפלאות קצבת הנכות של הביטוח הלאומי, אך לא מצליח להפוך לנכה משום שעצמותיו עמידות עשרות מונים משל אדם רגיל, כתוצאה מלידת העכוז. הוא בונה את ה"הופך לנכה טרון" ומכוון אותו על עצמו. פרי מגיע ומשמיד את הטרון, אך לא לפני שהוא יורה על אזרח נכה, שלא מושפע מכך. איזבלה ואימה מצליחות להתחמק ממשטרת ההגירה.
 10. ג'נין ג'נין 2: פיניאס ופרב משחזרים את חטיפת מטוס "סבנה" בשביל מטלת ההיסטוריה של קנדיס. הפעם פרי נשלח למנוע ממוחמד בכרי לשלוח את סרט ההמשך ל"ג'נין ג'נין" לבג"ץ, שלפי סא"ל מונוגרם, מביך ומבזה את צה"ל (למרות שהסיבה האמיתית לכך ששלח את פרי היא שבסצנה מהסרט הוא מתועד כשהוא רוקד בתחתוניו לצלילי השיר "אתה תותח" של שרית חדד). פרי מגיע אל בכרי שמסתתר מאחורי אחמד טיבי, שמנצל את חסינותו הדיפלומטית כדי למנוע מפרי להכות אותו, אך פרי מצליח להערים טל טיבי ומשמיד את העותק היחיד של הסרט. בינתיים, נשלח הטוראי צביקה הצבי למנוע מדופנשמירץ לרסס את כל חיפה בכמות גדולה של די-די-טי, כנקמה על זה שרוסס בזמן שהעפיל ארצה בעזרת ה"די-די-טי-טרון". צביקה מצליח להסיט את הטרון לכיוונו של דופנשמירץ, שמרוסס בכל הדי-די-טי בעצמו.

ספיישלים

לסדרה הופקו שלושה פרקי ספיישל העוסקים בגרסאותיהם לחגי ישראל:

 1. ספיישל יום כיפור: יום הכיפורים מגיע, ומשפחת פלין-פלטשר מחליטה להתחשב בשכניהם היהודים ולכבד את החג (למורת רוחה של קנדיס). פיניאס ופרב יוצאים לרכב על אופניים עם ילדי העיר. פרי נשלח לעצור את דפנשמירץ מלבטל את החג בעזרת "מעלים הירח טרון" בו הוא מתכוון להשתמש על הירח. במהלך הקרב, מגיעה חבורת ערסים המחזיקים קרשים בהנהגתו של ביפורד (פרי מתחבא כשביופורד מגיע), ומרסקים את הטרון ותוקפים את דופנשמירץ. ביופורד מזהיר את דופנשמירץ שלא להתעסק שוב עם יום כיפור, אחרת יהיה לו עסק איתו.
 2. ספיישל חנוכה: פיניאס ופרב הם יהודים בתקופת הכיבוש היווני. אנטיוכושמירץ מתכוון להשתמש ב"מיוון טרון" כדי להפוך את כולם ליוונים. פרי המכביפוס יוצא עם פיניאס ופרב להילחם באנטיוכושמירץ עם נשק דמוי אקדח בצורת פך שמן. במהך הקרב, אנטיוכושמירץ מביס את פיניאס ופרב ומצליח ליוון אותם. פרי הזועם מגלה שנותרו לו רק 8 כדורי שמן כדי לפגוע באנטיוכושמירץ, ובנס מצליח לירות את כל הכדורים על הטרון ולהשמיד אותו, ולהחזיר את כל מי שהתיוון ליהדות.
 3. ספיישל פסח: דמויות הסדרה הם עבדים במצרים. פרעה-שמירץ משתמש ב"מעביד טרון" כדי להעביד את היהודים בפרך שיבנו פסלים בדמותו. משה-פרבינו ואחיו אהרופיניאס מתעתמים עם פרעה-שמירץ ודורשים לשחרר את עמם. פרעה-שמירץ מסרב, אבל אז משה-פרבינו מכה במטה, שהופך לפלטיפוס ומכה את פרעה-שמירץ עשר פעמים עד שהוא נכנע ומשחרר את היהודים. כשהוא מתחרט, פרעה-שמירץ רודף אחריהם עד יום סוף, אותו משה-פרבינו חוצה לשניים עם המטה. ברגע שפרעה-שמירץ מתקרב, משה-פרבינו הופך שוב את המטה לפלטיפוס שסוגר את ים סוף במכת אגרוף ומטביע את פרעה-שמירץ.

ביקורות

למרות הצלחת הסדרה, נכתבו עליה ביקורות רבות.

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על פיניאס ופרב.

ביקורת מטעם "הקופים הירוקים" האשימה את שחר וצ'יזיק בכך שהם עסוקים מדי בכתיבת הסדרה ולא באימון השחקנים, וקראו להם להתפטר.

דמותו של דופנשמירץ עוררה ביקורות רבות מצד אבות חד-הוריים, שלטענתם העובדה שדופנשמירץ זוכה במזונות אינה מציאותית לחלוטין. כשנשאלו על כך ענו: "אבא שזוכה במזונות? אין חיה כזאת!".

פרשן ערוץ הספורט, רון קופמן, טען כי הסדרה הציגה אותו באופן שלילי וכינה אותה "אגם גדול של דרעק"

חברי הכנסת אחמד טיבי וחנין זועבי מהרשימה המשותפת טענו כי הסדרה מקדמת את הכיבוש והגזענות בישראל, וקראו להסרתה המיידית.

הערות שוליים

 1. מעריצי הסדרה סברו מסיבה זו שדופנשמירץ הוא אביהם של פיניאס וקנדיס, אך יעקב שחר אישר שתיאוריה זו אינה נכונה.
 2. רובן ראיוס מדגים את כישורי הלחימה שלו

ראו גם