עמוד ראשי/מופלץ היום/גלריה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

1

431px-Einstein-tongue.jpg

אלברט איינשטיין (הידוע בשמו אלברט איןשטיין) (14 במרץ [3.14], 1879 -18 באפריל 1955), איןציקלופדיה מהלכת, פיזיקאי יהודי יליד גרמניה, מגדולי המוחות הפיידו-מדעיים בכל הזמנים. אחד מהשילוש הקדוש של הפיזיקה, אל מרחב-זמן, מסה-אנרגיה והאור.

איינשטיין נולד בעיר מורגנשטרן סיטי שבבאדרבורגן-וירטמברגטאגן, גרמניה ב-14 במרץ 1879 בשעה 16.57 בקירוב. אבא-איינשטיין, היה בעל מפעל עכברי מעבדה קטן שכשל בעסקיו. בילדותו למד לדבר בגיל מאוחר (14) והוריו חששו כי בנם אנלפבית. כבר בגיל רך נתגלה בו רגש דתי עמוק, דבר שעזר לאיינשטיין להפוך עם הזמן לאל. איינשטיין לא רצה לדבר, אך אין זה אומר שהוא לא ידע. כאשר הוא נשאל "למה שתקת כל הזמן"? הוא השיב "לא היה לי מה לומר, וחוץ מזה: מה אתה יודע על הזמן?".

גרשיים1.svg ישנם שני דברים אינסופיים: היקום ואיבר המין של צ'אק נוריס, לגבי היקום אני לא בטוח גרשיים2.svg


אף אדם חוץ מחלק מהפיזיקאים לא יודע על מה דיבר איינשטיין, וגם הפיזקאים- לא כולם. בשל חוסר הבנה של התורה שלו, הוא נחשב לאדם החכם ביותר בהיסטוריה האנושית. בימנו כל אדם שמנסה להראות משכיל, אך נשאל שאלה שהוא לא יודע לענות עליה, יכול לשאול בחזרה: "מה, אני נראה לך איינשטיין?". הזכרת שמו של איינשטיין וציטותיו נחשבים לסמל לידע כללי ואינטיליגנציה. איינשטיין אימץ לעצמו את הכינוי "איןשטיין", איתו פעל באיןציקלופדיה בתחילת דרכו.

לערך המלא

2

Merkava4m-Windbreaker-0036a.jpg

הטנק היא יצירת אמנות שעשתה על ידי האמן אברהם אגם סבו של יעקב אגם. היצירה משלבת בין תנועה במישור לתנועה סיבובית בתוספת אש ופיצוצים. את הרעיון שאב אברהם אגם מיצירה של האמן האיטלקי ליאונרדו דה וין-צ'י.

הטנק נבנה בצורה של מלבן עם שרשראות, מכיוון שהוא היה קל מדי בנו אותו מפלדה והוסיפו לו מנוע כדי שלא יעוף ברוח החזקה שהייתה בחפירות. מכיוון שלא הייתה שום דרך לדעת איפה הקדימה ואיפה האחורה של היצירה הוסיפו לה תותח בחזית. לאחר שמספר יצירות הוצבו הפוך, שמו את התותח על צריח מסתובב שניתן יהיה לסובב אותו לכל כיוון שרוצים וגם שלא רוצים.

היצירה הוזמנה בראשונה על ידי הבריטים שהיו תקועים בחפירות במלחמת העולם הראשונה ונמאס להם מהאגרטלים מפגזים שהיו בכל מקום.שר החוסר חינוך הבריטי ווין-שרון סטון יצחק צ'רציל הזמין מאברהם אגם יצירת אמנות שאותה הציב בחפירות. הצבא הגרמני שהיה חסר תרבות או שנא אמנות מודרנית או שניהם גם יחד ירה על היצירות וכדי להגן על היצירה הבריטים היו חייבים לירות עליהם בחזרה מתותח הטנק. הטנק לא היה אמור לזוז אבל שכחו להתקין בטנק בלם יד והוא הדרדר לחפירות הגרמניות והצבא הבריטי נאלץ לכבוש את החפירות הגרמניות כדי להחזיר אותו. לאחר שהם השתלטו על הטנק אחד החיילים התניע אותו ובמקום להכניס להילוך ראשון הכניס לרוורס ונסע לתוך גרמניה הצבא הבריטי נאלץ לכבוש עוד שטחים עד שהגרמנים נכנעו והחזירו את הטנק לבריטים.

לערך המלא

3

בדואי עם ציפור

איחוד האמירויות הערביות (בערבית: النفط هو الحياة) היא פדרציה המורכבת מכמה נסיכויות במפרץ הפרסי, אשר הומצאה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו כחלק מקמפיין הבחירות שלו. למעשה המדינה הוקמה כאשר נתניהו היה זקוק לשלום דחוף עם מדינה ערבית, ולכן הוא דחף טון נפט מתחת לאוהל של כמה בדואים וצעק מרחוק "תראו, יש להם מלא נפט!". בן רגע הוקמה המדינה ותושביה התעשרו בטירוף, ומיהרו לבנות מגדל ענק בצורה של איבר מין גברי.

עד שנת 2020 איחוד האמירויות הייתה גוש גדול של חול וקצת מלח, שעליו חיו בדואים מעטים שהיו עסוקים בחיי פשטות: דיג, מעט חקלאות ואניסת עזים, כיאה לבדואים. משום שהמיקום הגיאוגרפי של איחוד האמירויות הוא שממה מוחלטת, אף מדינה לא רצתה לזהות אותו כחלק ממנה, ולכן הבדואים נהנו מחוסר שלטון ממוסד ויכלו לחיות את חייהם הפשוטים ללא לשלם מיסים - מלבד כמובן אניסת עזים, שכל הרווחים קודש הם לעמותת צער בעלי חיים. אלא שבאותה שנה, התקיימו בחירות בישראל (טכנית ב-2021 אבל ששש), וראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו הזדקק לשלום מהיר עם ערבים. לכן, הוא זרע נפט מתחת לאוהלם של הבדואים ומיהר לעשות איתם שלום לאחר שהיו עשירים תחת ולא היה אכפת להם מהכיבוש הסכסוך הישראלי פלסטיני.

איחוד האמירויות הערביות היא אחת מהמדינות העשירות בעולם, ותושביה לא צריכים לעבוד כלל. זאת אומרת חוץ מהעובדים הזרים שהם 80% מהתושבים אבל לא מחשיבים אותם. כדי להדגים כמה עשירים תושבי איחוד האמירויות, זהו מספר השקלים שכל אדם במדינה מרוויח ממש ברגע זה:

1,000,000,000,000,000,000,000,000.

כמו כן, כלכלתם בנויה בעיקר על סחר בעבדים ובטלנות, כמו רוב מדינות העולם.

לערך המלא

4

Baby belly.jpg

הריון היא מחלה קשה וחשוכת מרפא התוקפת בעיקר נקבות בגילאי 12 - 50. המחלה נפוצה בכל מדינות העולם, ותוצאותיה מתוארות כהרסניות. מועברת בדרך מינית. המחלה נישאת על ידי זכרים, בדרך כלל, ומועברת על ידי אקט מיני. המחלה נמשכת תשעה חודשים בממוצע, ובסיומה מופרש תינוק מגוף החולה, החולב במשך השנים הבאות את חיי החולה עד המוות.

מקרים של הידבקות במחלה תועדו כבר מימי הביניים. המחלה, לפי מספר יומנים הנמצאו אצל אבירים של ממלכת אנגליה, הייתה נפוצה באותה תקופה אצל זונות, בעלי חיים, ונשים מבתי אצולה (במקרים אלה נקראה המחלה "מציאת יורש"). מחקרים הוכיחו כי המחלה הייתה נפוצה הרבה לפני ימי הביניים. לפי החוקר יובל נח הררי, המחלה הייתה נפוצה אצל בעלי חיים עוד לפני היווצרות האדם. למעשה, היא נתפסה כמחלה שצריך לחלות בה.

לפי מחקרים מודרניים שעשו רופאים רבים במהלך המאות ה-18, ה-19, ה-20 וה-21, התא הגברי הנושא את המחלה הוא תא הזרע, היוצא ככל הנראה מפין הזכר אל תוך נרתיק הנקבה. בשלב זה, הזרע מחצרץ בביצית הנקבה ומעביר את הנגיף הקטלני. הנגיף אוכל את הביצית ומכפיל את תאיו שוב ושוב. בשלב מאוחר יותר, יוצרים תאי הנגיף צינור ארוך דרכו שואב הנגיף את המזון המעוכל על ידי החולה וכך מונע ממנו לאכול ובה בעת מתפתח בעצמו.

בחודש התשיעי מסיים הנגיף להתפתח. כאבים הנקראים כאבי צירים תוקפים את החולה. בשלב האחרון של המחלה, שלב הנקרא לעיתים גם לידה, מתחיל דימום בגוף החולה וממפשעת החולה מופרש תינוק. לעיתים, נוצר זיהום נוסף בגוף החולה ההורג אותו סופית. במקרה ולא נוצר זיהום, מנסה התינוק במשך השנים לשאוב את חיי החולה ולהרוג אותו.

נכון להיום הטיפול היחיד במחלה (מלבד המתנה של 9 חודשים) הוא ניתוח בשם "הפלה". הפלה נחשבת לטיפול יעיל ביותר בהריון, אך לא בכל שלב של המחלה ניתן לנקוט בו,למעשה, כבר בחודש הרביעי להריון, כבר אין דרך לתקן את הנזק ע"י הפלה.

לערך המלא

5

Gefilte.JPG

גפילטע פיכס או גפילטע פיש (ידוע גם בכינוי "הדג האפור של האשכנזים"; ביידיש גפילטע פוכסן טפוי גוועלת !) הוא דג ממשפחת הקרפיונים. הדג משמש למאכל בחלק מהעדות היותר מאותגרות קולינרית בישראל. גפילטע פיש הוא גם הטעם השני של החטיף הממכר פרינגלס לאחר הטעם "אורגינל". גפילטע פיש מהווה את הלוגו הרשמי של איןציקלופדיה.

הגפילטע פיש הוא דג נפוץ ממשפחת הפלטיפוסים ומקורו במזרח אמריקה. צורתו קציצה. הדג מצוי בעיקר בנהר השלובלוב שבמזרח אמריקה, ובנהר הק(ע)ישון המזוהם בתל אביב (דבר המעניק לו את טעמו הכימי (הדומה לאכילת בוהן מרגלה של ג' יפית).

הגפילטע פיש מעדיף לחיות ולהתרבות בקרקעית הנהר, היכן שהסחף מהפעלים הסמוכים מייצר מים צמיגיים, המזכירים נפט גולמי, הדג ניזון מצמחים כגון אצות ואריאל שרון, וממכרסמים, כגון גרבילים ורון חולדאי. לדג הפילטע פיש בליטת עור יבלטית בעלת גוון כתום אפרפר על חלקם העליון. פיסת העור מזכירה בצורתה כיפה, ומסיבה זו נחשב הגפילטע פיש כדג קדוש בקרב יהדות פולין. חשוב לציין שישנם מקרים שבהם עקב חוסר במזון או עקב מחלה ויראלית קשה במעי, לא גדלה פיסת העור על חלקם העליון של הדגים אלא מתפתחת כרסק כתום בתוך הגוף הג'לטיני של הדג, דגים כאלו נחשבים כטמאים ולכן אלו נמכרים לרוב בקופסה לאחר שסבלו התעללות קשה במפעלים מזוהמים.

לערך המלא

6

PikiWiki Israel 1291 Rishon-Lezion פארק מנהיגי האומה בראשון-לציון.jpg

ציונות היא אחת התופעות המשונות ביותר בהיסטוריה האנושית. ציונות היא שאיפה של קבוצה מגוונת של אנשים, בעלי מטרות שונות מכל מני מקומות בעולם, להגר לישראל, חבל הארץ היחיד במזרח התיכון שאין בו נפט, כדי להתחיל מיד לריב עם מי שכבר גר שם, כולל הגמלים והקקטוסים. ציונות היא תופעה ייחודית המתרחשת בגלים, שכל אחד מהם נקרא "עלייה". כל עלייה מתאפיינת בכך שהמהגרים שמגיעים בה מפתחים באופן מיידי יחסים של איבה עמוקה אך מחשמלת עם "הוותיקים", כלומר אלה שחיים כבר בישראל, כאשר כל אחד מהצדדים מאשים את הצד השני ביצירת הסכסוך וליבויו . כתוצאה מכך, התוצאה העיקרית של תופעת הציונות הוא הפיכתה של ישראל לארץ שבה כולם שונאים את כולם.

משום מה, ספרי ההיסטוריה ממספרים רק 5 גלי עליה ונותנים להם שמות מפתיעים במידה גדולה: העליה הראשונה, העליה הראשונה וחצי, העליה השלישית ושלושת הרבעים, העליה הרבעית ועשירית העלייה, ולבסוף: העליה החמישית בריבוע. העולים, שבאותה תקופה לא ידעו עברית, קראו לעצמם "מפילים" משורש "נפל". הסיבה היתה העובדה שהם נפלו על הארץ הזאת בצניחה חופשית ללא מצנח. ביוזמתם של עשירונים שמנים מארצות הברית, העולים התחילו להתייבש, להתיישב ולבנות ערים, קיבוצים ובונקרים אטומים אוטומטים. בשביל למצוא שפה משותפת, העולים הקימו את אליעזר בן יהודה, מרכז רוחני המשמש עד היום לפולחן את שלושת הדתות.

באופן מפתיע, דווקא במקום הכי הגיוני שהעולים צריכים לחיות, התגוררו בשיא חוצפתם אנשים אחרים. הייתם מאמינים!? וזאת עוד לאור העובדה שיהודים חיו במקום זה לפני בסך הכל אלפיים שנה! ביג דיל! לדעת הציונות, האולוסיה המקומית היתה צריכה, כפי שמבין כל אדם חושב, לחפש לה מדינה אחרת - הרי הגיוני שאם לערבים יש עוד מדינות, אז מחובתם לפנות את ביתיהם לטובת היהודים שוחרי השלום ואוהבי היין והבילויים. ולמרות זאת, היהודים גרשו את הערבים מאמודתיהם בעזרת כלי העבודה פלס, ומאז נקראה הארץ פלסטינה בפי רבים מתושבי העולם (בגרסה שסופרה לילדיםנ זכר כי היהודים גירשו אותם בעזרת פלסטלינה, וכך גם נקראה הארץ באותו הזמן). הציונים למינהם טוענים שהשם אינו חוקי, ואומרים ששם כמו אבי ביטר יהלום את חבל הארץ הרבה יותר.

לערך המלא

7

הרלבד.png

הרב בן-יוסף ברלד הידוע גם בכינוי הרלב"ד היה רב גדול שישב בישיבת דזרדן ועמד בעמידת ורשה בפולין בין השנים 1831 ל-1853. הרב נודע בעבור חיבור ששת "כתבי הדרכים" - תורתו לגבי זהירות בדרכים וחציית כבישים בבטחה. הרעיונות אותם העלה על הכתב השפיעו מאוד על תפישת העולם היהודית של מוסד הכבישים והמכוניות, ולימים, לאחר מותו, הוקר על ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בכך שקראו על שמו את שם הארגון - הרלב"ד.

הרב נחשב לעיתים לגדולי הרבנים הפולנים אי פעם, וצויין במקום ה-3 ברשימת הרבנים הגדולים בכל הזמנים של מגזין "עובדיה יוסף". החסידות אותה ייסד קיימת עד עצם היום הזה וחסידיה פזורים ברחבי מדינת ישראל ומלמדים את תורתו בבתי הספר. החסידות נקראת "זאטוטי הרב ברלד", או בראשי תיבות זה"ב.

ביום שלאחר הלווייתו הוכרז כי ארגון זהירות בדרכים שיעביר את תורתו של הרב יוקם בישראל ארץ הקודש וייקרא על שמו, "הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים". עוד הוקמה תנועת זה"ב - זאטוטי הרב ברלד - ששמה לה למטרה להנחיל את תורת הרלב"ד ליהודים צעירים, והיא פועלת עד היום. בבתי ספר ברחבי הארץ לומדים ילדים רבים את חוקי הזהירות בדרכים, וחלקם אף מתנסים בחוויה הרוחנית של משמרות זה"ב, וכך הם מתחברים לנשמתו של הרב.

לערך המלא

8

תבנית:עמוד ראשי/מופלץ היום/8

9

תבנית:עמוד ראשי/מופלץ היום/9

10

תבנית:עמוד ראשי/מופלץ היום/10