בורקס

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"אחת הסיבות שהייתי ביוון היא הבורקס"
~ שבתאי צבי על בורקס
"גם הסיבה שנולדתי בטורקיה היא הבורקס"
~ שבתאי צבי על בורקס
"מממ...בורקס"
~ מישהו על בורקס
"לאן הגעתי?"
~ צ'אק נוריס (תוך כדי בעיטה סיבובית) על הערך הזה
"אחרי כל ניצחון חוגגים עם בורקס"
~ פרופ' אלון מזרחי על בורקס

בורקס הינו מאכל יווני טורקי בולגרי עולמי לבצק שומני, ובו שמים גבינה, בשר,ושאר ירקות, שהביא למלחמה עתירת דם בקפריסין על מקור ההמצאה. הבורקס הביא שלום, מלחמות, אבל בעיקר עולם קולינרי שלם של מאפים שחומי עור, עסיסיים ועתירי שומן.

היסטוריה

היסטוריה נוסח "יוון"

הבורקס והאימפריה היוונית

תאונה חמימה וטעימה

במאפיה של אלכסנדר מוקדון, אחד מהטבחים רצה להכין גירוס(שווארמה יוונית עם יוגורט), אך הוא איבד שליטה על ההכנה, ובאורח פלא, הבצק של הגירוס נהפך לצורה משולשת, הגבינה נכנסה לתוך הבצק, והמאפה הנ"ל נכנס לתנור. לאחר התקרית, אלכסנדר הגדול רצה לדעת מהי התקרית, ובעיקר מהו המאכל המוזר הזה, אבל שהוא טעם את המאפה, חושיו הסכימו לחטוף התקף לב מרוב השילוב הטוב של גבינה ושל שומן. הוא ביקש מהטבח להכין לו מאפים רבים כאלה במהלך מסעי הכיבוש שלו. הכל היה כיף וסבבה אגוזים וכולם אכלו בורקסים טעימים מאד, אך הכל השתנה כשאומת בורקסי התרד החלה לתקוף. זה היה פשוט נוראי; בצק מעולה הממולא בירקות הנוראיים האלה התחילה מלחמה נוראה של בורקסי גבינה ותפו"א מול אומת התרד. הרבה מילואים נשפכו באותו היום [1] בורקסי התרד ניצחו והכריחו אנשים לאכול אותם עד שהאנשים מתו. הבורקסים התרבו, והתרבו. הם הפכו למרושעים ושלטו בעולם עד שהנאצים הגיעו ואז הרוסים הגיעו ואז החייזרים הגיעו ואז *ספויילר צונזר*.

התפשטות הבורקס לאימפריה הרומית

עם התמוטטות האימפריה היוונית, הוקמה האימפריה הרומית, שהייתה מושפעת מיוון העתיקה. בזכות השפעתהּ של יוון עליה, ובזכות הרבה בצק, נוצר הבורקס הזר הראשון(הרומאי), הידוע בשמו המפורסם "בורקס פיצה". בורקס הפיצה היה בעל מעמד גבוה בחברה הרומאית:

 • בתיאטראות, היה מופעים שלמים על בורקס הפיצה
 • בקרבות גלדיאטורים, זרקו לחיה בורקס פיצה על מנת לגרות אותה
 • מסופר שאחת הסיבות שאוגוסטוס קיסר עשה שלום עם עמים רבים היא, כי הוא שיחד אותם עם בורקס

בורקס הפיצה עזר לתהליכי שלום גבוהים באימפריה.

התשפטות הבורקס לגרמניה

לאחר שהאימפריה הרומית התמוטטה, הגיעו שרידים של 10 ק"ג בצק עלים לחופי גרמניה. הריח המטמטם של בצק העלים שיגע את היטלר, וגרם לאחד הקונפליקטים הגדולים ביותר בהיסטוריה:

 1. מחד גיסא, היטלר אהב נקניקיות
 2. מאידך גיסא, הריח של בצק העלים פשוט טמטם את היטלר

לשם כך, הוא המציא את "משה בתיבה"(שילוב של נקניקייה עם בורקס). שם הבורקס אינו ידוע לנו,אולם לפי הידע האנושי, שמו ניתן לו כך, כי להיטלר הייתה חיבה גדולה לעם היהודי. המצאה זו זכתה לכבוד רב ע"י היהודים שנאלצו לאכול אותו, כדי לשרוד.

היסטוריה נוסח "טורקיה"

המצאת הבורקס

הממציא הדגול

בשנת חיי המשיח, תושבי איזמיר חשו שאין אצלם אוכל שומני מספיק. הם פנו למלך היקום שיצור בשבילם אוכל טעים ומשמין, שיעזור להם לשרוד. לשם כך, שבתאי צבי המציא מאכל המכיל בצק שומני, המשלב בין השומן לבין הגבינה. בדרך זו, הצליח שוב הסיבה לחיים להציל את האנושות של איזמיר, ובו זמינת סיפק מאכל טעים. בעזרת יכולותיו כמשיח, הפיץ את הבורקס במדינות שונות, ובאזורים שונים.

התשפטות הבורקס בתחומי האימפריה העות'מאנית

הכל יכול לא רק רצה לדאוג רק לתושבי איזמיר, אלא לכל שטחי האימפריה העות'מאנית. חלק גדול מהמדינות זכו להוקרה בבורקס, בזכות יכולות הפלא של הממציא הגאון. המדינות שהושפעו מן המאכל הנ"ל:

Moroccoflag.JPG מרוקו בורקס מרוקאי שהמיר את טעמו מחמוץ למתוק!

התשפטות הבורקס באסיה

לאחר התמוטטות האימפריה העות'מאנית, התמוטטה האימפריה העות'מאנית, אולם שבתאי צבי נשאר ויישאר בחיים לעד, וכתוצאה מכך, הוא החליט שהמאכל המעולה יעבור להודו,בנגלדש,פקיסטן. לא ידוע מהי הסיבה שהוא החליט שהמאכל הועבר דווקא לשם,אבל הגדול מכולם יכול לעשות מה שהוא רוצה,מתי שהוא רוצה. הבורקס האסייתי נקרא "סמוסה". הוא ממולא באפונה,או בצל. ישנה הסוגיה המפרוסמת שבה אנשים (ש"י עגנון)סבורים,שסמוסה הוא סמבוסק, רק עם מילוי שונה. הם ללא ספק צודקים,אבל החכם מכולם רצה שכל סוגי הבורקס יהיו על אותו עיקרון.

היסטוריה אמיתית

המצאת הבורקס

Attention niels epting 01.png אזהרה!
כל ההיסטוריה שקראתם מקודם אינה שימושית. זוהי ההיסטוריה האמיתיתלא ידוע מי המציא את הבורקס (עממי), אף שישנן שתי תיאוריות לגבי ממציא הבורקס. התיאוריות הן:

 1. זאב רווח
 2. השטן

הקריטריונים של ממציא הבורקס:

 1. הוא חצי יווני וחצי טורקי
 2. הוא היה בכל העולם
 3. הוא אוהב גבינות ושומן ביחד
 4. הוא ג'ינג'י

תיאוריה 1:זאב רווח

הסברה אומרת, שבמהלך הצילומים לסרטי הבורקס שלו, הסתובב זאב רווח ברחבי העולם כדי לחפש מקור השראה לסרטיו. תחילית, הוא לעס ביצי לאמה בפרו, כי הוא חשב שיהיה מצחיק שלסרטיו יקראו "סרטי לאמה, או סרטי למה". שנית, הוא הגיע לערסוסטרליה, שם הוא אכל שווארמה. הייתה זו פריצת דרך, מפניש שהוא הבין שהמאכל לסרטיו חייב לכלול בצק, ובתוכו ממולא חמים וטעים. הוא ארז עמו את הבצק של השווארמה בדרכו לקפריסין. שלישית, בטיול השורשים שלו בקפריסין, קיבל גבינה טעימה מבולגריה. הוא הכניסה אל תוך הבצק, והתפעל מהטעם. כך הומצא הבורקס.

תאוריה 2:השטן

כרגיל,ניסה השטן למצוא דרכים חדשות ומופלאות להרוג אנשים. הוא תהה לעצמו באילו דרכים ירצו האנשים להרעיל עצמם. לשם כך, הוא יצא לטיול ברחבי העולם, מחופש למלכה אליזבת השנייה,ושאל אותם מה הם חושבים על אנגליה את השאלה הנ"ל:

מהי הדרך הטובה ביותר להרוג מישהו?
Please vote below. Results will be shown when you have voted.
You are not entitled to view results of this poll before you have voted.
There were 5 votes since the poll was created on 10:17, 27 March 2019.
poll-id CB4DCC5BBF911ED253B18578BBE239F0

לאחר שהרוב המוחלט החליט שמאכל משמין עם גבינה, היא הדרך הטובה ביותר להרוג מישהו, המציא השטן את הבורקס. אין בידיעת האדם לחלוטין מי המציא את הבורקס, ולכן לתיאוריות אלו אין כל הוכחות.

התשפטות הבורקס בעולם

התפשות הבורקס בעולם,ונדידת הרוכל במהלך השנים

האדם האנונימי היוצר העממי של הבורקס, סביר להניח היה סוחר עולמי שעבר גם באסיה,גם באפריקה, גם באירופה,וגם באמריקה. הסוחר הנ"ל היה חצי יווני וחצי טורקי, ולשם כך נתן את המצרכים להכנת הבורקס המקורי בעיקר ליוון ולטורקיה.

הוא סחר גם באזור של תימן, שם נהוג היה לצרוב מדוזה עם שומן, אולם הגבינה אינה הייתה משתלבת טוב, ולפיכך החליט הסוחר לתת להם רק את הבצק.

לאחר הסחר בתימן, ביקר הרוכל אצל חברו בובספוג מכנסמרובע בגרוזיה, שרצה מאכל משמין לגרום לפטריק להשמין,על מנת שיהיה יותר מצחיק לראות אותו. הוא נתן לבובספוג בצק וגבינה, שאיתם יכין מה שהוא רוצה. בובספוג הסתמך על מתכון גרוזיני-טיבטי עתיק יומין, הנקרא "חצ'פורי", המכיל בצק עלים, וגבינה. הוא השתמש בו, ופטריק גדל ברוחב. בשל החשיפה הממושכת לבובספוג מכנסמרובע, נאלץ הרוכל לנוס אל צ'רקסיה, שהייתה מקום מפלט לנפגעיו של בובספוג. בתור הוקרת תודה, נתן הרוכל בורקס גבינה מעולה וטוב, שממנו התהפתחה הפיתה הצ'רקסית, שההבדל היחידי בינה לבין הבורקס המקורי, הוא שהפיתה הצ'רקסית בעלת שם שונה.

לאחר שגילה,כי המאכל שהמציא מוצלח במערב אסיה, הוא נדד כרצונו ברחבי אסיה למען הפצת הבורקס. במהלך נדונדיו, ראה הרוכל שעיראק חסרת אוכל שומני, ולשם כך, נתן להם את הבורקס. העיראקים קראו לו "סמבוסק" (בעיראקית:מנת האלוהים).

הסוחר המשיך לנדוד באסיה והגיע להודו, שנזקקו נואשות לשומן. הוא נתן להם בצק עלים שעזר להם לעכל את האפונה שהם אכלו כל יום. כך הומצא ה"סמוסה"-בורקס הודי עם אפונה. הקיסר הסיני שמע על נפלאות הרוכל, ולשם כך הוא הזמינו אליו. הקיסר נהג לאכול כמות נאה של בשר וירקות, אך הוא חשק שנים רבות בבצק, המכיל את שניהם. כתוצאה מכך, הרוכל לקח את שארית הבצק, ושם בו יקרות ובשר. למאכל זה הוא קרא "אגרול",אף שאין שום ביצה מגולגלת בו. כאות הוקרת תודה, נתן הקיסר גם הוא בצק לרוכל, כדי שישרוד במהלך נדודיו.

סין וברית המועצות נלחמו באותה עת מלחמה עתירת דם, ולשם כך, אחת הסיבות שהקיסר הסיני רצה באגרול, היא כי האגרול נותן לצבאו כוח להילחם בקומוניסטים. לאחר שיוסי סטלין גילה, שהרוכל הנודד הידוע לשמצה, הוא זה שהמציא את האגרול. בשל עובדה זו, חטפו הקומוניסטים את הסוחר, והעמידו אותו במשפט. לאחר ההפסד במשפט, שלחו את הרוכל לבית כלא אכזרי בסיביר, שבו התנאים תת-אנושיים. בעת השהייה בכלא, נתנו לסוחר תפוח אדמה קומוניסט אחד ביום, וזהו. למזלו, הוא הצליח לשמור על הבצק שנתן לו הקיסר הסיני, ובעזרת הבצק, הוא הכניס את תפוח האדמה הקומוניסט לתוך הבצק, וכך נוצר בורקס תפוה"א(בורקס תפוח האדמה). הרוכל הכין את הבורקס לשאר האסירים שיעזרו לו במרד הסיבירי. הבורקס הנ"ל עזר לו לא רק לשרוד, אלא הוא הצליח לברוח מהכלא.

לאחר הבריחה מהכלא, הקיסר הסיני הצליח להעביר אותו למחנה פליטים ביוגוסלביה. במחנה הפליטים ביוגוסלביה, נתן הרוכל לפליט שכמעט מת בורקס תפו"א, אך הפליט לא חשק בבורקס. הוא אכל גבינה סלאבית, והתחנן לבצק יוגוסלבי עמו. כיוון שהסלאבים אינם פיקחים כלל, הם לא שילבו את הבצק הסלאבי עם הגבינה הסלאבית, מה שהסוחר כן עשה. הבורקס הסלאבי נקרא "בוּרק", ע"ש הבצק הסלאבי ממנו הוא עשוי.

גם האפיפיור שמע על הרוכל. האפיפיור לקח את הרוכל בחסותו, ואמר לו שכל הוותיקן גוססת ממחסור במאכל שלו. כאן הסוחר שילב את שני הדברים שהוותיקן נזקקה להם: פיצה, ובורקס. כתוצאה מכך, הוא המציא את ה"בורקס פיצה"- מוטציה של בורקס ופיצה.[2]

היטלר גם כן שמע על הרוכל המרכל. הוא חטף לקח אותו להראות את גרמניה ההנאצית והיפה, ופתאום הוא חטף מחבת בראש.[3] לאחר שהרוכל קם, היטלר שאלו אם הוא יודע מי הוא, והרוכל ענה שהוא עמיר פרץ,ולאחר מכן, הסוחר שוב חטף מחבת בראש. היטלר הבין באותו הרגע, שאלימות היא לא השאלה, היא לא התשובה, אלא היא סתם בשביל הכיף. זאת ועוד, כך הוא גם גילה דרך חדשה להרביץ למורדים אנטישמיים. ישנן מספר תיאוריות שהיטלר הרביץ בחוזקה לרוכל:

 1. הוא סבר, כי הרוכל היה משת"פ של איטליה ושל האפיפיור
 2. הוא סבר, שהסוחר היה אנטישמי ופרו-פלסטינאי
 3. הרוכל עלול להיות מרגל סמוי שעובד בKGB, שינסה להשמיד את גרמניה בעזרת יכולותיו הבורקסיות

אולם לאחר שהרוכל תפקד כמו שצריך, גילה היטלר שהוא אוהב יהודים כמוהו, ולפיכך, הוא צריך להמציא בורקס שיעזור לאנשים הנמצאים בשואה. כאן הרוכל שילב שני אלמנטים: הוא שם נקניקייה גרמנית בתוך בצק. הוא קרא למאכל "משה בתיבה", כדי שליהודים יהיה כיף לאכול אותו בשואה, וכדי שהיטלר יוכיח לעולם שהוא לא היחיד שאוהב יהודים. כך הרוכל סיפק את שתי האמונות של היטלר: היהודים(משה בתיבה), וגרמניה (נקניקייה).

הרוכל נשלח לברזיל, כי גם הוא צריך חופשה. במהלך החופשה בברזיל, הוא ראה במו עיניו אנשים גוססים למותם, כתוצאה של מחסור בבצק שומני. הבשר הברזילאי היה מיוחד במינו, מה שגרם לרוכל להכניסו לתוך בצק מרובע. המאכל נקרא "פסטל" (פורטוגזית:עוגה). כיוון שהיה כבר מבוגר, המאכל התפשט בכל רחבי אמריקה,אינדונזיההפיליפינים.

לאחר כמה שנים טובות, חזר הרוכל מברזיל אל ארץ מולדתו, קפריסין. שם הוא העביר את שנות הזהב שלו. אוי לא, הרוכל מת בשנה הזאתי, מת הרוכל. מבחינתו המשימה הושלמה: הוא הציל את הרעב בעולם. הרוכל נקבר בגבול בין קפריסין הטורקית, לבין קפריסין היוונית.

באותו הזמן, המדינות הבלטיות הכינו דרבים אחרונים לתקיפתם האכזרית: הליטאים ביקשו ממנהיגם את גאוניותו, ואילו הלטבים פיתחו השכלה לכבשבשים שלהם, כיוון שמנהיגם היה טיפש.

המלחמה בקפריסין

שנה לאחר מות הרוכל, ניהלו יוון וטורקיה מלחמה עתירת דם, הנחשבת כאחת המלחמות הקשות ביותר בתודלות האנושות. המלחמה נגרמה, מאחר וכל מדינה רוצה שהקבר יהיה בטריטוריה שלה. הצדדים הלוחמים לטובת יוון:

הצדדים הלוחמים לטובת טורקיה:

דגל צ'רקסיה.png|22px]] צ'רקסיה-אותו הסיבה שמנתה דרוזיה

נמנעים:

"מלחמת קפריסין הבלטית",איור של גוסטב דורה,1812

המלחמה החלה, כאשר היטלר וסולימאן המפואר תקפו בהפתעה את יוון ואת אוקראינה, כאשר הם שלחו את ילד הפלא הדרוזי שיתנקש בראש ממלשת אוקראינה, אנדריי שבצ'נקו. לאור ההתקפה הזאתי, איחד בובספוג מכנסמרובע(גרוזיה) עם סיסטם אוף א דאון (ארמניה), במטרה להשמיד אחת ולתמיד את הטורקים, כפי שהם עשו לעם שלהם.

בדיוק באותו הזמן, צבא החסידים של ליטא, בראש ובראשם, הגאון מווילנה, תקפו את הצבא הלטבי, שבראש ובראשם,הטיפש מריגה, בעזרת שירים חסידיים איומים, ואילו הלטביים החזירו אש חזקה לא פחות, בעזרת כבשבשים לטביות, שאומנו במיוחד לאכול חיילים חסידים מליטא.

אנדריי שבצ'נקו גסס, ובאותו הזמן, הבין העולם מיהו ילד הפלא הדרוזי. לאחר התקיפה המפתיעה, סיסטם אוף א דאון שרו רוק ארמני לצ'רקסיה,מה שגרם לצ'רקסים לנוס חזרה, ובאותו הזמן, בובספוג מכנסמרובע הטריד מינית את היטלר, מה שגרם לגרמניה לסוג מהמלחמה. היוונים ניצלו הזדמנות פז זו, והם שלחו את אלכסנדר מוקדון להוכיח את כישורי ההומואיות שלו שיפחידו עד מוות את סולימאן המפואר. לאחר מהלכים אלו, התקיימה הפסקת אש וניצחון זמני של יוון.

בדיוק באותו הזמן, ליטא ייבאה חסידים מכל רחבי תבל, שהיו פרו-ליטאיים, ולטביה ייבאה כבשבשים פרו-לטביות מכל רחבי תבל. לא היו תקיפות באותו זמן, אך הייתה התכוננות לתקיפות אכזריות וקשות.

הניצחון הזמני של יוון עלה להם למוח, ולכן הם לא תקפו את הטורקים. לעומתם, היטלר,סולימאן המפואר,ילד הפלא הדרוזיביברס נאתכו איחדו את כל הצבאות של כל לאום כצבא אחד נגד שאר הצבאות. התקיפה הייתה חזקה כל כך,עד למצב שהניצחון הזמני עבר מיוון לטורקיה. התקיפה הייתה מהירה כל כך, עד שכותב הערך לא הספיק לתעד את התקיפה.

באותו הזמן, המדינות הבלטיות הכינו דברים אחרונים לתקיפות שלהם;הליטאים ביקשו שמנהיגם הגאון, ואילו הלטבים פיתחו השכלה אצל הכבשבשים שלהם, מאחר ומנהיגם היה טיפש.

כל הצבאות כבר היו עייפים, ולכן הוכרז שלום בין טורקיה ליוון,והקבר של הרוכל נחנך מחדש באותו מקום בשל הקרבות האכזריים. לעומתם, הצבאות הבלטיים נלחמו במלוא הכוח. ברסלבים פרו-ליטאיים תקפו את הכבשבשים הלטביות ביחד עם צלפי נגינה חסידיים (לוחמים חסידיים שתקפו את אויביהם עם כלייזמרים), אולם הצטרפה למלחמה אם הכבשבשים העולמית:שון כבשון. שון כבשון היה כבשבש פרו-לטבי פטריוט, שנלחם במשך חייו על לטביה, אף שהוא לא לטבי. לשון כבשון הייתה יכולת לשלב צמר ואוראניום, מה שהרג לליטאים כמעט את כל צבא החסידים. לפיכך, צלפי הנגינה ניגנו את מיטב השירים החסידיים הקטלניים; מ"נ נח נחמ נחמן מאומן" ועד "עלמא", הנחשבים כשירים שמחלישים את האוראניום של שון כבשון. מה שצבא החסידים טעה בו זה המודיעין;הם לא הבחינו ששון כבשון יביא איתו את הכנופייה הידועה לשמצה שלו. אמנם שון כבשון מת, אך הוא לא הלטבי היחיד שנשאר, דהיינו, הכנופייה שלו המשיכה להילחם בחסידים,עד למצב שהם הרגו יחידה שלמה של צלפי נגינה! נציגי האו"ם נאלצו לברוח מקפריסין,לא בגלל הטורקים או היוונים,אלא בגלל הבלטים הארורים. לכן, סילקו טורקיה ויוון את הבלטים לארצות שלהם. נוסף על כך, ללא הגירוש,קבר הרוכל עלול היה להיהרס שוב.

סוגי בורקס

ג. יפית מכינה בורקס טונה

לבורקס כמה מינים שונים:

 • בורקס פטריות - בורקס הפיטריות הוא הבורקס המשובח ביותר, בורקס הפטריות הוא בעצם בורקס אשר מונח במרתף המיוחד ל"עישון" בורקסים בדיוק כמו יין, ושם הוא נמצא במשך כמה שנים עד שהוא מקבל את הפטריות שלו ואת המרקם המיוחד הזה כאילו משהו מת לך בתוך הפה ובאלך להקיא/להתאבד/לשרוף את המפעל/לחזור אחורה בזמן להשתלט על אירופה ולהשמיד את כל העותמאנים. בורקס זה בדרך כלל בצורת מלבן.
 • בורקס תרד - בורקס התרד הוא בדיוק כמו בורקס הפטריות רק שנשאר במרתפים פי 3 יותר זמן עד שמתחיל לגדול עובש בתוך הבורקס. בורקס זה בדרך כלל בכל צורה אפשרית כדי לבלבל את הקונים ולהרעיל חלק גדול מהם בטעות.
 • בורקס גבינה - היסוד הבסיסי בטבלת היסודות שממנו מכינים את כל הבורקסים האחרים בעזרת מעבדת הקסמים המיוחדת.
 • בורקס טונה - עוד סוג דוחה של בורקס, יחסית נדיר אך יש הרבה ממנו בתוך מערות סלובקיה, הפעם רוצחים דגים תמימים ומכניסים אותם לתוך גוש הבצק הזה.
 • בורקס תפוחי אדמה - זן יחסית סביר של בורקס, אפשרי לאכול אותו ועדיין להישאר בחיים. כמעט תמיד בצורת מלבן.
 • בורקס פיצה - בורקס זה הוא הבורקס הקדוש ביותר מכל הבורקסים ונחשב לאל הבורקסים לפי המיתולוגיה היוונית הבורקס הוא בעצם שבלול שממולא בגבינה ודם של ילדים נוצרים.

הבורקס בעולם

דגל צ'רקסיה.png|22px]] צ'רקסיה-פיתה צ'רקסית

הערות שוליים

 1. לא מדובר בצווי שמונה
 2. לא הייתה פיצה בוותיקן, כי רומא לא אהבה את העובדה שוותיקן החליטה להיות מדינה נפרדת
 3. היטלר היה אתאיסט, והוגה דעות שפתוח לעולם,אך הוא שנא את הוותיקן כי הם לא יהודים.

קישורים חיצוניים

ראו גם

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על בורקס.
Einsefer1.png
הערך עשה לך תיאבון? קרא מתכון בנושא באיןספר: מתכונים/בורקס צרוב על מדוזה.