זוכה איןוויזיון
ערך מופלץ

עשרת הדברות

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Einvision Simbol.png הערך "עשרת הדברות" ניצח בתחרות האיןוויזיון 2009! בקטגוריית הערך הטוב ביותר


הדיסקט ששומש לאכסון הגרסא הראשונה. הדיסקט נמצא במוזיאון ישראל בתצוגה משותפת עם הפאה של חנה לאסלו והשתלים של דנה אינטרנשיונאל.


עשרת הדברות (אנגלית:The ten dibrot) הוא הכינוי הניתן לעשרת חוקי הדת הבסיסיים של הדתות הנצרות והיהדות. עשרת הדברות עברו מפה לאוזן (בדומה לאיידס) במשך מאות שנים עד שהועתקו לדיסקט על ידי ר.יפית, בעלה של ג. יפית. הגרסא הראשונית הייתה, בדומה לשם, עשרה חוקים בלבד, אבל מאוחר יותר יצאו גרסאות מעודכנות של עשרת הדברות שכללו מספר גבוה יותר של חוקים. עשרת הדברות אוכסנו בדיסקטים עד לגרסא 1.12 שאוכסנה לראשונה בדיסק.

היסטוריה

על פי הדעה המקובלת, את הגרסא הראשונה של עשרת הדברות, עשרת הדברות 1.0, יצר אלוהים, כוכב מהטלוויזיה הבריטית. אבל, על פי מקורות מדעיים והיסטוריים ניתן להוכיח שלמעשה זה היה צביקה פיק שיצר את עשרת הדברות בנסיון כושל לכתוב שיר לתחרות "משיח נולד 5" שבה הוא שפט, בתחרות זו, כידוע, ניצח ג'קו ישו. מחקר זה, שפורסם על ידי הפרופסור להיסטוריה פוטואלקטרונית בת זמננו, ד"ר אלון מזרחי, גרם למהומות ברחבי העולם שגרמו להיווצרות ויקיפדיה ותחרות הסופרבול.

הגרסא השניה (V 1.1) נכתבה על פי האגדה על ידי דויד המלך מרחוב בן גוריון 23, נתניה, שהשתעמם במהלך שיעור תנ"ך והחליט לשכתב את עשרת הדברות. הגרסא של דויד המלך הופצה בעולם והיו שקראו לו המשיח החדש. דויד המשיך להפיץ את עשרת הדברות שלו עד שנפטר בתאונה מחרידה שבה נפגע מברק 42 פעמים. תגובתו של ברק עוד לא נמסרה על המקרה המצער, אך שר הבטחון הבטיח להחליף את הבלמים במכוניתו.

עשרת הדברות הופצו ברחבי העולם והפכו לפופולריות במיוחד, למעשה, עשרת הדברות נהפכו לכל כך פופולריות עד שאפילו היו שמועות על סדרה הוליוודית בכיכובן, לצערן של עשרת הדברות הסדרה לא הוצעה לפועל לאחר שהדברה השמינית, לא תגנב, נפטרה במהלך ארוחת פאר ברומניה. הדברות החלו להדרדר משם, לאחר שערורית מין עם הדברה העשירית, פרשת רצח עם הדברה הראשונה ופרשת קצב עם ד' השביעית החלו אנשים אדוקים לזלזל בדברות ובחרו להתעלם מהם. משה כהן, יושב ראש איגוד נהגי האוטובוסים החליט שיש צורך בעשרת דברות חדשות ויצא במסע למצוא אותם. כהן נכשל במסע אבל בן דודו מדרגה שביעית ושמונה עשיריות, נחמן בורצוק, הצליח למצוא אחד-עשר דברות חדשות, שעל פי טענתו יהיו יותר מדליקות, פאנקיות, דבריויות ומודרניות מעשרת הדברות המקוריות. עד כה אחד-עשר הדברות נשמרו בהחבא, אבל מסע ההופעות הראשון שלהם יחל ב-1 לגרמניה 2010 ויתחיל בברלין, אוגוסט.

עשרת הדברות בדתות שונות

ביהדות

אדם שלא כיבד את אביו ואת אימו.

עשרת הדברות ביהדות החלו כעשרה דברות ממשיות, אבל, במהלך השנים, העברית השתנתה רבות, לכן היה צורך לפרש את עשרת הדברות. ובנסיון כושל במיוחד לפרש אותן נכתב המשנה. המשנה, שהיה אף פחות ברור מעשרת הדברות אף הוא פורש על ידי קומץ מתנדבים חסרי חיים רבנים מלומדים, וכך נוצר התלמוד, שאף הוא לא ברור כמו השניים שקדמו לו. עד היום לא צלחו במשימת פירוש עשרת הדברות, או בספורט היהודי שנוצר מכך, סחיבת התנ"ך, המשנה, התלמוד וכל שאר ספרי הפירושים בבת אחת[1].

בנצרות

ערך מורחב – שבעת החטאים (נצרות)

בשנת 629 לספירה האפיפיור יוחנן ה-923, הבין שעשרה חוקים של מה תעשה ולא תעשה לא פועלים על הקהילה הנוצרית ולכן בחר להקל על הנוצרים והוריד את המספר לשש [2], לאחר שהחלה סופה ענקית שבמהלכה כדורי אש נפלו מהשמיים, ברקים פגעו באדמה, ואנשים התעופפו באוויר, הוא החליט להעלות את המספר לשבע, אבל, מסתבר שאפילו ההקלה במיסים בחוקים לא פעלה, הוא החליט לשנות את המשחק, והחליט ששבעת החוקים יהיו שבעת הדברים שאם תעשה תשרף בגיהנום לנצח, תסבול עינוים קשים ותצפה בליאור שליין ופרסומות של ג.יפית בלופ. 20 שנה לאחר מכן, האפיפיור יוחנן ה-925 פרסם את הסלוגן החדש של הכנסייה הקתולית שבשימוש עד היום:"תעשה מה שאנחנו אומרים, או שתשרף בגיהנום לנצח".

בבודהיזם

על פי עדויות שנלקחו מהודים וסינים במהלך המאה ה-19 עשרת הדברות הגיעו אפילו לבודהיזם, לצערם הרב של החוקרים, כל הבודהיסטים עסוקים מדי ביוגה, ולכן עד היום לא ידוע כיצד ואיך עשרת הדברות נכנסו לבודהיזם.

הערות שוליים

  1. ידוע על אדם אחד בלבד שהצליח לבצע משימה זו בהיסטוריה המתועדת, אך כיוון שצ'אק נוריס לא יהודי, הרבנים לא מחשיבים את השגיו.
  2. שש נחשב למספר מקולל בנצרות בגלל שכשישו היה בן שש, הוא פגש את ג.יפית והאימה שינתה את חייו לעד.
ערכים ביהדות
יהדות
Stars of david.JPG


קישורים חיצוניים

ראו גם


Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!